Super League: Νικήτρια η ΑΕΚ στο Φάληρο, φωνές από τον Ολυμπιακό

“Κιτρινόμαυρο” το ντέρμπι στο Φάληρο με φωνές από τους “ερυθρόλευκους”.

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 17η αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ, καθώς νίκησε με 1-2 τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Σε ένα ματς με τις δύο ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα, η ΑΕΚ έφυγε με το διπλό από το Φάληρο, με τον Ολυμπιακό να φωνάζει για τη διαιτησία.

Η Ένωση προηγήθηκε στο 32’ με τον Λιβάι Γκαρσία και στο 38’ με τον Στίβεν Τσούμπερ. Οι Πειραιώτες μείωσαν στο 44’ με τον Γιώργο Μασούρα

Ντεμπούτο με τα ερυθρόλευκα για τον Ζέλσον Μαρτίνς.

Φωνάζει ο Ολυμπιακός για πέναλτι που δεν δόθηκε στον Ναβάρο στο 70’.

Δοκάρι για την ΑΕΚ στο 82’ με τον Πινέδα.

Πλέον, με αυτό το διπλό της, η ΑΕΚ φτάνει τους 38 βαθμούς και είναι 2η, αφήνοντας τον Ολυμπιακό στην 4η θέση με 32.

Οι δυο τους έχουν μεσοβδόμαδα τις υποχρεώσεις τους για το Κύπελλο, με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ τον Άρη.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Κάρλος Καρβαλιάλ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Ρέτσο, Μπιανκόν, Ορτέγκα στην άμυνα, Έσε, Καμαρά στον άξονα, Ποντένσε, Μασούρα, Φορτούνη μεσοεπιθετικά και Ναβάρο στην κορυφή.

Από την άλλη, με 4-4-2 παρέταξε την ΑΕΚ ο Ματίας Αλμέιδα, με τον Στάνκοβιτς στο τέρμα, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Σιντιμπέ στην άμυνα, Σιμάνσκι, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα στο κέντρο σε σχήμα ρόμβου, Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία στην επίθεση.

Στο 2ο λεπτό, ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Καμαρά έπιασε κεφαλιά αλλά ήταν άστοχη.

Δύο λεπτά μετά, σε αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Γκαρσία έστρωσε στον Τσούμπερ που σούταρε με τη μία, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

Στο 14’ ο Άμραμπατ κέρδισε τη μπάλα από τον Ορτέγκα, γύρισε και ο Έσε έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση ο Πινέδα σούταρε άστοχα.

Αμέσως ο Ολυμπιακός έβγαλε αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη που πήγε να σουτάρει αλλά κλείστηκε.

Στο 27’ μετά από εκτέλεση κόρνερ από πλευράς ΑΕΚ, ο Βίντα έπιασε κεφαλιά αμαρκάριστος, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη.

Και στο 32’ η ΑΕΚ προηγήθηκε. Ο Βίντα εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Λιβάι Γκαρσία έκανε άλμα νικώντας στον αέρα τον Μπιανκόν και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 0-1.

Στο 37’ ο Πινέδα βρήκε τον Άμραμπατ, αλλά το σουτ του κόντραρε.

Στο 38’ μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Λιβάι, η μπάλα έφτασε στον Τσούμπερ που με γυριστό σουτ σκόραρε για το 0-2. Ο επόπτης αρχικά υπέδειξε οφσάιντ, αλλά στη συνέχεια μέσω VAR το γκολ μέτρησε.

Στο 41’ ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε σουτ του Έσε.

Και στο 44’ ο Ολυμπιακός μείωσε. Ο Φορτούνης έβγαλε πολύ ωραία κάθετη στον Μασούρα, που βγήκε φάτσα με τον Στάνκοβιτς και πλάσαρε για το 1-2.

Στο 48’ ο Ποντένσε έκανε ωραία ατομική ενέργεια από δεξιά, έδωσε στον Έσε, αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο.

Ενώ στο 52’ ο Μασούρας σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει.

Στο 59’ ο Φορτούνης προσποιήθηκε και σούταρε έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ.

Στο 68’ μετά από γέμισμα, ο Μασούρας σκόραρε, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε καθώς φάνηκε η μπάλα να βρίσκει ψηλά στο χέρι του Μασούρα.

Ενώ στο 71’ ο Ναβάρο μπήκε μέσα στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Κάλενς, ωστόσο ο διαιτητής δεν έδωσε το πέναλτι. Ακολούθησε ένταση στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ ανθρώπων των ομάδων εναντίον του διαιτητή.

Στο 79’ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, ο Μπανκόν έκανε προβολή, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στο 80’ ο Γκατσίνοβιτς σέντραρε από αριστερά, ο Πινέδα έπιασε κεφαλιά που σταμάτησε στο δεξί σοκάρι του Πασχαλάκη.

Στο 82’ ο Άμραμπατ σούταρε μετά από αντεπίθεση, με τη μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ.

Στο 86’ ο Πινέδα πήρε τη μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να εκτελέσει. Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Ελίασον έκανε κακό πλασέ που απομάκρυνε η άμυνα. Και στο 90+4’ ο Σιντιμπέ σούταρε άστοχα.

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Μπιανκόν, Ορτέγκα (83’ Ρίτσαρντς), Έσε, Καμαρά (83’ Αλεξανδρόπουλος), Φορτούνης, Ποντένσε (83’ Μαρτίνς), Μασούρας, Ναβάρο

ΑΕΚ  (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς (90’+1’ Μήτογλου), Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Άμραμπατ (84’ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (90’+1’ Φερνάντες), Πινέδα, Τσούμπερ (90’+1’ Πόνσε), Γκαρσία (77’ Γιόνσον)