Super League: Ο Παναιτωλικός τις ευκαιρίες, ο Αστέρας Τρίπολης τη νίκη

Είχε τις ευκαιρίες ο Παναιτωλικός για να πάρει τη νίκη στην Τρίπολη, αλλά τιμωρήθηκε στο τέλος από τον Αστέρα

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 1-0 του Παναιτωλικού στο “Θ. Κολοκοτρώνης”, για την 14η αγωνιστική της Super League 1.

Xάρη σε γκολ του Κρεσπί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι Αρκάδες πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Μοιραίος για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ο Καρέλης που έχασε απίθανη ευκαιρία για το 0-1, ενώ ο Παπαδόπουλος κράτησε όρθιο τον Αστέρα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Στους 17 βαθμούς και στο -1 από την εξάδα είναι ο Αστέρας Τρίπολης, ενώ οι Αγρινιώτες έμειναν στους 12β. Η επόμενη και τελευταία αγωνιστική για το έτος, η ομάδα της Τρίπολης θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, ενώ τα “καναρίνια” τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο.

O αγώνας:

Ο Αστέρας μόλις στο 7’ πλησίασε στο γκολ, όταν από γύρισμα του Ριέρα από τα αριστερά, ο Καρμόνα προσπάθησε να τη σπρώξει προς την εστία, αλλά δεν τα κατάφερε στην πρώτη απόπειρα, ενώ στη δεύτερη έκανε επιθετικό φάουλ στον Μελίσσα.

Στο 15’ ο Μπαράλες έστρωσε προς τον Ιγκλέσιας ο οποίος δοκίμασε το σουτ, αλλά ο Μελίσσας απέκρουσε στη γωνία του, ενώ στο 22’ κι ο Παπαδόπουλος έδειξε αντίστοιχα τα αντανακλαστικά του στο φάουλ του Μπαρμπόσα.

Πέντε λεπτά μετά ο τερματοφύλακας του Αστέρα έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Βέργου και στο 36′ από κόρνερ του Παναιτωλικού ο Αστέρας έφυγε στην κόντρα με τον Ριέρα να αργεί υπερβολικά και τον Λούι να τον κόβει την τελευταία στιγμή

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός έβγαλε καλύτερες συνεργασίες μέσα στο γήπεδο και στο 61’ έχασε μία απίθανη ευκαιρία για να προηγηθεί. Ο Φλόρες έκανε το σουτ, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε και ο Καρέλης ολομόναχος δεν μπόρεσε να σκοράρει αφού γλίστρησε, χάνοντας απίθανη ευκαιρία.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Βέργος γύρισε στον Αντούνες έξω στην περιοχή αυτός έκανε το ένα-δύο με τον Καρέλη, όμως το τελείωμα του Έλληνα φορ ήταν πολύ κακό.

Μετά το 70′ ο Αστέρας ισορρόπησε το ματς και άρχισε σιγά σιγά να φτάνει πιο εύκολα σε τελικές προσπάθειες, χωρίς όμως να έχει μεγάλη ευκαιρία. Κι αφού ο Παναιτωλικός δεν μετουσίωσε σε γκολ τις ευκαιρίες του, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Αστέρας τον «τιμώρησε». Από σέντρα του Άλβαρες, ο Μπενίτο μπήκε στην πορεία της μπάλας, αλλά πλάσαρε στο δοκάρι και ο Κρεσπί από κοντά χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Κίτρινες: Κανελλόπουλος, Σονί – Βέργος

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κάρμονα, Ατιένθα, Χριστόπουλος, Τασουλής (65’ Άλβαρες), Ιγκλέσιας (46’ Μουνάφο), Κανελλόπουλος (86’ Μπενίτο), Σονί, Σίτο (46’ Κρέσπι), Ριέρα (65’ Λέο Τιλίκα), Μπαράλες.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Μελίσσας, Κορνέλιους (59’ Χουχούμης), Μαλής, Βργκοτς, Λιούιμ Φλόρες, Αντόυνες, Μόρσεϊ (42’ Καρέλης), Μπαρμπόσα, Μεντόσα (87’ Τσιγγάρας), Βέργος.