Super League: Ωραίο ποδόσφαιρο και νίκη της ΑΕΚ επί του Αστέρα

Με ωραίο ποδόσφαιρο η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 4-2 του Αστέρα Τρίπολης.

Για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ ξεπέρασε με 4-2 το εμπόδιο του Αστέρα Τρίπολης στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena» και παρουσιάστηκε έτοιμη για το ντέρμπι κορυφής με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του ματς ήταν οι Νίκλας Ελίασον και Πέτρος Μάνταλος, οι οποίοι είχαν εξαιρετικό ματς, ενώ καλό νέο για την Ένωση είναι πως σκόραραν και οι δύο τις σέντερ φορ.

Τα γκολ της ομάδας του Αλμέιδα σημειώθηκαν με δύο αυτογκόλ του Ζουκάνοβιτς (25΄,43΄), ένα τέρμα του Πόνσε (26΄) και ένα του Λιβάι Γκαρσία στο 76΄, ενώ τα γκολ των Αρκάδων σημείωσαν στο 45+2΄ με πέναλτι ο Μπαρτόλο και στο 89΄ ο Μιριτέλο.

Η ΑΕΚ μπήκε από την αρχή δυναμικά στην αναμέτρηση ωστόσο δεν μπορούσε να μπει με αξιώσεις στην εστία και επιχειρούσε με μακρύνα να σουτ να απειλήσει την εστία του Αστέρα.

Η Ένωση στην πρώτη της καλή στιγμή πήρε κεφάλι στο σκορ με το αυτογκόλ του Ζουκάνοβιτς. Η ΑΕΚ κέρδισε κόρνερ, ο Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση, ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά, αυτή κόντραρε στον Ζουκάνοβιτς που άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 26ο λεπτό.

Ένα λεπτό αργότερα, η ΑΕΚ έκανε δύο τα τέρματά της. Ο Ελίασον έκανε την κίνηση από τα δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή εκεί που ο Πόνσε με καρφωτή κεφαλιά σκόραρε για τρίτο συνεχές παιχνίδι.

Στο 45′ ο Ζουκάνοβιτς στάθηκε ξανά άτυχος καθώς ο Ελίασον σέντραρε χαμηλά, ο Σέρβος έκανε την προβολή και σκόραρε σε λάθος εστία για το 3-0.

Στο 45+2′ ο Αστέρας Τρίπολης μείωσε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάλτσα σε παράβαση από το χέρι του Μήτογλου.

Στο δεύτερο μέρος, τα μακρινά σουτ είχαν την τιμητική τους αλλά δεν δυσκόλεψαν τους δύο γκολκίπερ.

Η πρώτη καθαρή ευκαιρία ήρθε στο 70ο λεπτό με το γύρισμα του Ελίασον από τα αριστερά και την προβολή του Λιβάι Γκαρσία σε κενή εστία που έφυγε ψηλά ενώ τρία λεπτά αργότερα, στο ο Λιβάι Γκαρσία βγήκε στην πλάτη της άμυνας απο την πάσα του Πέτρου Μάνταλου, βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Αστέρα αλλά δεν βρήκε εστία.

Τρίτη και φαρμακερή για τον Λιβάι Γκαρσία στο 75ο λεπτό, με τον Μάνταλο να βρίσκει τον Γκαρσία με εξαιρετική πάσα, ο επιθετικός της Ένωσης να περνάει και τον Γραμματικάκη και πλασάρει προ κενής εστίας για το 4-1.

Στο 90ο λεπτό, ο Αστέρας Τρίπολης μείωσε σε 4-2. Ο Σίτο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά εκεί που ήταν ο Μιριτέλο που με πλασέ στην κίνηση έγραψε το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Μπαρτόλο, Τζουκάνοβιτς, Μπος

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Κάλενς, Πήλιος, Πινέδα (79΄ Γαλανόπουλος), Άμραμπατ (66΄ Φερνάντες), Ελίασον, Μάνταλος (79΄ Λιούμπιτσιτς), Τσούμπερ (72΄ Αραούχο), Πόνσε (66΄ Γκαρσία)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Λύρατζης (50΄ Άλβαρες), Γκος (65΄ Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι (79΄ Αλάγκμπε), Μπαρτόλο (46΄ Ζουγλής), Κρεσπί, Καλτσάς (65΄ Σίτο), Μιριτέλο