Super League: Πήρε τον βαθμό στα Φιλαδέλφεια από την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός

«Λευκή» ισοπαλία στην «Αγια Σοφιά-OPAP Arena» για ΑΕΚ και Παναθηναϊκό

Για την 1η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έμειναν ισόπαλοι με 0-0 στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena» και άφησαν σημαντικούς βαθμούς ενόψει της συνέχειας, βλέποντας τον Ολυμπιακό να πλησιάσει στο -3 από τους πράσινους και στο -1 από τους κιτρινόμαυρους.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν σημαντικά παράπονα από τη διαιτησία του Νταμπάνοβιτς με τους «πράσινους» να ζητούν δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Άμραμπατ και πέναλτι του Χατζισαφί, ενώ η Ένωση διαμαρτύρεται κυρίως για την τελευταία φάση και το πέναλτι που έγινε πάνω στον Αραούχο αλλά το VAR υπέδειξε φάουλ του Σιμάνσκι στην αρχή της φάσης.

Στην αρχή της αναμέτρησης, η ΑΕΚ περίμενε τον Παναθηναϊκό με στόχο να βγει στην κόντρα επίθεση χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα και από την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου πήρε την μπαλα και απείλησε με το σουτ του Αραούχο που έφυγε άουτ ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Άμραμπατ στο 24ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη καλή ενέργεια στο παιχνίδι με την εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι που δεν βγήκε στόχο. Δύο λεπτά αργότερα, η Ένωση βρέθηκε μία ανάσα από το τέρμα με την εξαιρετική ενέργεια του Ρότα που μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τους αντιπάλους του αλλά από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.

Οι πράσινοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν την ΑΕΚ και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είχαν τριπλή ευκαιρία. Ο Χουάνκαρ είδε την κίνηση του Μαντσίνι στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ που έδιωξε ο Αθανασιάδης, ο Ιωαννίδης πήρε το ριμπάουντ στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Κίπερ της Ένωσης και στην συνέχεια ο Τσέριν σούταρε άουτ. Ο Δικέφαλος απάντησε στο τριφύλλι στο αμέσως επόμενο λεπτό με το τελείωμα του Γιόνσον εντός περιοχής να διώχνει ο Μπρινιόλι σε κόρνερ και την κεφαλιά του Δανού που έφυγε άουτ ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γκατσίνοβιτς στο 59ο λεπτό.

Στην συνέχεια, ο Παναθηναϊκός είχε κλειστεί στα καρέ του αποτρέποντας στην ΑΕΚ να βρει χώρους με την Ένωση συνεπώς να απειλεί με τρεις κεφαλιές από στημένες φάσεις δύο από τον Μήτογλου και μία του Σιμάνσκι που έφυγαν ψηλά.

Στο 100′ έγινε η φάση που σήκωσε θύελλα αντιδράσεων στην πλευρά της Ένωσης, με Παλάσιος να ανατρέπει τον Αραούχο στην περιοχή , τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα αλλά το VAR υπέδειξε φάουλ του Σιμάνσκι στην αρχή της φάσης.

Κίτρινες: Άμραμπατ, Αραούχο – Πέρεθ, Κουρμπέλης, Μπρινιόλι

Κόκκινη: Τσοκάι (90+8΄)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (70΄ Σιντιμπέ), Μήτογλου, Μουκουντί (81΄ Μουκουντί), Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Άμραμπατ (46΄ Τσούμπερ), Γιόνσον (70΄ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (70΄ Ελίασον), Πινέδα, Αραούχο

Παναθηναϊκός (Ιβαν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Τσέριν (65΄ Μπερνάρντ), Ρούμπεν Πέρεθ, Κουρμπέλης (88΄ Τσοκάι), Παλάσιος, Μαντσίνι (65΄ Κλεϊνχέισλερ), Ιωαννίδης (80΄ Βέρμπιτς)