Super League: Πρώτη νίκη για τη Λαμία

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Λαμία, νικώντας τον Λεβαδειακό

Η Λαμία επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού στο «Αθ.Διάκος», στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Super League 1.

Σε ένα ματς που ήθελαν και οι δυο ομάδες τους τρεις βαθμούς, η ομάδα της Λαμίας κατάφερε και πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του Τζανλούκα Φέστα πέτυχε ο Ρίτσμοντ Μποάκιε στο 61ο λεπτό.

Αδιάφορο το πρώτο ημίχρονο στο Αθανάσιος διάκος με τους γηπεδούχους να έχουν κατεξοχήν την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς ιδιαίτερες φάσεις.

Χωρίς αλλαγές συνέχισαν οι δυο ομάδες στην επανάληψη της αναμέτρησης.

Στο 55ο λεπτό ο Σλίβκα μπήκε στην περιοχή, ο αμυντικός του Λεβαδειακού τον έκοψε και οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι που μετά τον έλεγχο του VAR, αποδείχθηκε πως δεν υπήρχε παράβαση.

Η Λαμία συνέχισε να έχει την κατοχή στο ματς και αφού πίεσε πολύ τους φιλοξενούμενους, το γκολ ήρθε στο 61ο λεπτό με σκόρερ τον Μποάκιε. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μποάκιε εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα των Βοιωτών και με κεφαλιά έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (1-0)

Τρομερή ευκαιρία έχασε ο Τσιλούλης να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων στο 68ο λεπτό.

Συνέχισαν την πίεση στα καρέ του Μάρκοβιτς οι γηπεδούχοι και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 82ο λεπτό. Ο Κορνέζος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μάρκοβιτς απομάκρυνε. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε το σκορ, με το 1-0 να παραμένει.

Κίτρινες: Αντέτζο, Τσιλούλης, Γκοράνοβ, Μανούσος, Μουτίνιο, Βήχος, Μπελμόντ

Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Γκοράνοβ, Κορνέζος, Αντέτζο, Σιμόν, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Νούνιες (58΄ Ασκόφσκι / 90+3΄ Μπενίτεζ), Σλίβκα (58΄ Ντε Βινσέντι), Τσιλούλης, Μποάκιε (71΄ Μανούσος)

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Βήχος (71΄ Παναγιώτου), Μπελόντ, Μεχία (75΄ Τόρο), Βρακάς, Σκράβκα (63΄ Νίκας), Μουτίνιο, Δούμτσιος (75΄ Τσιριγώτης)