Super League: Σόκαρε τον Ολυμπιακό η Λαμία

Ντροπιαστικό ποδαρικό για το 2024 στη Λαμία για τον Ολυμπιακό.

Η Λαμία νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό στο «Αθανάσιος Διάκος» για τη 16η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Η ομάδα της Φθιώτιδας σόκαρε τους «ερυθρόλευκους» στον πρώτο αγώνα τους για το 2024, αναγκάζοντας μάλιστα την ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ στη δεύτερη απώλειά της, μετά το 0-0 με τον Ατρόμητο.

Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση πέτυχε ο Βικίντας Σλίβκα στο 4ο λεπτό της συνάντησης.

Ενώ ο Κώστας Φορτούνης στο 50’ έχασε πέναλτι σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.

Το ντεμπούτο του έκανε ο Φραν Ναβάρο ο οποίος πέρασε αλλαγή στο ημίχρονο, ενώ υπάρχει αγωνία για τον Πεπ Μπιέλ, ο οποίος αποχώρησε με χτύπημα στο γόνατο λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι.

Πλέον, ο Ολυμπιακός μένει στους 32 βαθμούς, με τη Λαμία να πηγαίνει στους 20. Την προσεχή Κυριακή οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονται στο Φάληρο την ΑΕΚ.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Κάρλος Καρβαλιάλ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Ρέτσο, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε, Καμαρά στον άξονα, Ποντένσε, Φορτούνη, Μασούρα μεσοεπιθετικά και Γιόβετιτς στην κορυφή.

Μόλις στο 4’ η Λαμία προηγήθηκε. Ο Τσιλούλης σέντραρε από δεξιά, ο Ροντινέι έδιωξε άτσαλα, η μπάλα έφτασε στον Σλίβκα που με σουτ με τη μία την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 7’ ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρία, όταν μετά από κίνηση του Φορτούνη, ο Μασούρας από καλή θέση έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο 12’ ο Πασχαλάκης έκανε διπλή επέμβαση, αρχικά σε σουτ του Μαρτίνεθ και στη συνέχεια με τα πόδια σε κοντινό σουτ του Ακούνια. Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μαρτίνεθ σούταρε από διαγώνια θέση αστιχώντας.

Στο 37’ ο Αμαράλ σέντραρε από αριστερά, ο Ακούνια σούταρε με τη μία με τον Πασχαλάκη να το βγάζει. Τρία λεπτά μετά, ο Σλίβκα γύρισε στον Μαρτίνεθ που σούταρε στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο 42’ ο Ποντένσε έπιασε ένα σουτ, με τη μπάλα να φεύγει εκτός.

Στο 48’ ο Φορτούνης έβγαλε ωραία μπαλιά στον Μασούρα, ο οποίος σούταρε με τον Κοσέλεφ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Ενώ στο 49’ μετά από σέντρα του Ορτέγκα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Νούνιες με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Το εκτέλεσε στο 50’ ο Φορτούνης στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 54’ ο Ποντένσε έκανε ατομική ενέργεια από δεξιά και σούταρε, με τον Κοσέλεφ να το βγάζει.

Στο 56’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντόη έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Και στο τέλος, στο 90’+5’ ο Τζανδάρης σούταρε με τον Πασχαλάκη να το βγάζει με τα πόδια.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες (62’ Στάνκο), Τζανδάρης, Τσιλούλης (90’+1’ Μάλτσι), Ακούνια (70’ Σίντκλεϊ), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (70’ Τόσιτς)

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα (70’ Ρίτσαρντς), Έσε (80’ Αλεξανδρόπουλος), Καμαρά (70’ Καρβάλιο), Ποντένσε (80’ Μπιέλ), Φορτούνης, Μασούρας, Γιόβετιτς (46’ Ναβάρο)