Super League: “STOP” στον ΠΑΟΚ έβαλε ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος σταμάτησε τον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί του

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι, για την 15η αγωνιστική της Super League 1.

Από ένα καλό ημίχρονο για τις δύο ομάδες, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να ανοίγει το σκορ στο 27′ με τον Ολιβέιρα, ενώ στο 34′ είχε δοκάρι με τον Ράφα Σοάρες. Στο δεύτερο μέρος, οι Περιστεριώτες με το τέρμα του Κούεν στο 71′ έφεραν το ματς στα ίσια.

Η ισοπαλία σταμάτησε το σερί των τεσσάρων συνεχών νικών που είχε ο ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα και έχει πλέον 29β, ενώ η ομάδα του Περιστερίου έχει 19β.

O ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και είχε τον Κωνσταντέλια να δημιούργει τα περισσότερα προβλήματα στον Ατρόμητο. Στο 26’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής με ωραία κάθετη πάσα, βρήκε τον Ολιβέιρα, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1.

Στο 34’ ο Σοάρες, πάλι από πάσα του Κωνσταντέλια, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κωνσταντέλιας από δημιουργός έγινε εκτελεστής, αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, εξουδετέρωσε ο Γιαννιώτης.

Στο 45’ ο Ατρόμητος απείλησε με τον Φριντζόνσον, ο Κοτάρσκι ήταν σε ετοιμότητα και αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα και έψαξε το τέρμα της ισοφάρισης και τελικά το βρήκε στο 72’. Ο Ροτάριου μετά από σέντρα, βρήκε τον Κούεν, ο οποίος με εκπληκτική κεφαλιά, νίκησε τον Κοτάρσκι και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Κίτρινες: Οικονομίδης, Φριντζόνσον, Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας – Κουλιεράκης, Τόμας

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Στρούγγης, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Οικονομίδης (65’ Κούεν), Φριντζόνσον, Ροτάριου (85’ Τζοβάρας), Κιάρτανσον (66’ Τζαβίδας), Ρομπάιγ (65’ Κλωναρίδης)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (76’ Λύρατζης), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Σοάρες, Αουγκούστο, Σβαμπ (85’ Ντάντας), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ (84’ Μουργκ), Ολιβέιρα (76’ Τόμας)