Super League: Τα Έ-Χ-ασε όλα ο Ιωνικός, παρέμεινε η Λαμία

Καταδικαστική ισοπαλία για τον Ιωνικό, παρέμεινε στη Super League η Λαμία.

Ιωνικός και Λαμία αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο γήπεδο της Νεάπολης για την 7η και τελευταία αγωνιστική των play out της Super League.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Λαμία παραμένει στην κατηγορία, ενώ ο Ιωνικός θα αγωνιστεί στη Super League 2 την επόμενη σεζόν.

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα που έκρινε μια κατηγορία, ο Ιωνικός προηγήθηκε με 2-0, με τον Χρήστο Ελευθεριάδη στο 30’ και τον ο Χοσέ Αλμπέρτο Κάνιας στο 37’, όμως η ομάδα της Φθιώτιδας έφτασε στην ισοφάριση με τον Κρίστοφερ Νούνιες στο 54’ και τον Ζόραν Τόσιτς με φάουλ στο 73’.

Με αυτή την ισοπαλία, η Λαμία πηγαίνει στους 29 βαθμούς και τερματίζει στην 6η θέση των πλέι άουτ και 12η συνολικά μένοντας στην πρώτη κατηγορία για έβδομη συνεχόμενη σεζόν. Από την άλλη, για τον Ιωνικό οι 27 βαθμοί δεν είναι αρκετοί, καθώς τερματίζει στην 7η θέση των πλέι άουτ και 13η συνολικά και αποχαιρετά τη Σούπερ Λιγκ 1 ύστερα από δύο χρόνια παρουσίας.

Το ματς

Με 4-3-3 παρέταξε τον Ιωνικό ο Μιχάλης Γρηγορίου, με τον Χουτεσιώτη στο τέρμα, Μύγα, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνο στην άμυνα, Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά τριάδα στο κέντρο, Ελευθεριάδης, Μασάς, Μάντζης στην επίθεση.

Από την άλλη, ο Λεωνίδας Βόκολος ξεκίνησε με 4-2-3-1 τη Λαμία, με Κοσέλεφ στο τέρμα, Σιμόν, Παπαδόπουλο, Τζανετόπουλο, Αμπάντα στην άμυνα, Τσιλούλης, Στάνκο στον άξονα, Μαρτίνες, Σλίβκα, Νούνιες μεσοεπιθετικά και Μεδίνα στην επίθεση.

Η ομάδα της Νίκαιας στο πρώτο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ και κρατούσε στα χέρια της την παραμονή, με τη Λαμία στο δεύτερο να ισοφαρίζει και να είναι εκείνη που παραμένει.

Στο 4ο λεπτό, η Λαμία έκανε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Νούνιες σούταρε, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει εύκολα.

Από πλευράς Ιωνικού, στο 9’ ο Μασάς έκανε ωραίο σουτ από τη γωνία της περιοχής, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από την εστία. Ενώ παρόμοια κατάληξη είχε και το σουτ του Σάκιτς στο 12’.

Στο 16’ ύστερα από αντεπίθεση της Λαμίας, ο Μαρτίνες υποδέχθηκε τη μπάλα και σούταρε εκτός περιοχής, με τον Χουτεσιώτη να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 26’ μετά από κυκλοφορία της μπάλας, ο Μύγας σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοσέλεφ.

Ενώ στο 28’ ο Αμπάντα σέντραρε από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μεντίνα που σούταρε με τη μία, με τον Χουτεσιώτη να διώχνει σε κόρνερ.

Και στο 30’ ο Ιωνικός προηγήθηκε. Ο Βαλεριάνος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Ελευθεριάδης έπιασε ωραία κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το γκολ αυτό έδωσε το μομέντουμ στην ομάδα της Νεάπολης και έτσι στο 37’ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Ιωνικός αναπτύχθηκε πολύ όμορφα από δεξιά, ο Μύγας γέμισε στην περιοχή, ο Σάκιτς υποδέχθηκε τη μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει, αυτή κόντραρε και βγήκε προς τα έξω, εκεί όπου ερχόταν ο Κάνιας, που με σουτ με τη μία την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα για το 2-0.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Βαλεριάνος εκτέλεσε φάουλ για τον Μύγα, αυτός από δεξιά έκανε μια κεφαλιά που όμως ήταν αδύναμη και ο Κοσέλεφ μπλόκαρε.

Στο 45’+3’ ο Σιμόν έπιασε μονοκόμματο σουτ από πλευράς Λαμίας, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Στο 49’ ο Φαντιγκά υποδέχθηκε τη μπάλα, σούταρε με τον Κοσέλεφ να διώχνει, ωστόσο η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη, καθώς ο δεύτερος επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία.

Εκεί ήταν που η Λαμία αντεπιτέθηκε και σκόραρε. Στο 54’ ο Τσιλούλης έκανε γύρισμα από αριστερά για τον Νούνιες, που έχοντας πλάτη τον Τσιγκρίνσκι, γύρισε και πλάσαρε από τη μικρή περιοχή για το 2-1.

Στο 61’ μετά από εκτέλεση φάουλ από πλευράς Λαμίας, ο Σλίβκα έπιασε μια κεφαλιά που πέρασε εκτός.

Στο 68’ ο Βαλεριάνος έπιασε χαμηλό σουτ με δύναμη έξω από την περιοχή, ο Κοσέλεφ έκανε ασταθή απόκρουση, στη συνέχεια ο Μάντζης έκανε προβολή, με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να σώζει εκ νέου.

Και στο 73’ η Λαμία έφτασε στην ισοφάριση, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς και έκανε το 2-2.

Στο 90’+2’ η Λαμία βγήκε στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Βασιλαντωνόπουλο που νικήθηκε από τον Χουτεσιώτη. Ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Ρόμανιτς σούταρε άστοχα. Κάτι που επανέλαβε και ο Μανούσος.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό (73’ Λοβέρα), Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά (70’ Γούλερι), Ελευθεριάδης (60’ Σόουζα), Μασάς (70’ Σεμπά), Μάντζης

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμπαντά (46’ Σαραμαντάς, 84’ λ. τρ. Σαραμαντάς), Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σλίβκα (75’ Μανούσος), Τσιλούλης (64’ Ρόμανιτς), Νούνιες, Στάνκο, Μαρτίνες (46’ Τόσιτς), Μεδίνα