Super League: Θριάμβευσε απέναντι σε Κουλμπάκοφ και ΠΑΟΚ η ΑΕΚ

Με δράστη τον Σέρχιο Αραούχο, η ΑΕΚ πήρε διπλό τίτλου στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Παρά τα δύο ακυρωθέντα γκολ, η ΑΕΚ βρήκε το γκολ της νίκης με το βολέ του Αραούχο (80′) και επικράτησε με 0-1 επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Πλέον η Ένωση ισοβαθμεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τον Παναθηναϊκό. Αντίθετα, οι Θεσσαλονικείς έχασαν πολύτιμο έδαφος, μένοντας πλέον στο -6 από την πρώτη θέση.

Στο πρώτο μέρος, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να μην ρισκάρουν ιδιαίτερα και να προσπαθούν με ενέργειες από τα άκρα να βρουν κάποιο τέρμα.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήταν το ακυρωθέν γκολ της ΑΕΚ με τον Άμραμπατ. Πιο συγκεκριμένα, στο 6ο λεπτό ο Πινέδα βρέθηκε απέναντι στον Κουχάρσκι από λάθος στον άξονα της μεσαίας γραμμής πάσαρε στον Άμραμπατ που προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον Κουλμπάκοφ να έχει σφυρίξει πιο πριν για αδιευκρίνιστο λόγο.

Η σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει ήταν στο 19ο λεπτό με την κεφαλιά του Ολιβέιρα που έφυγε άουτ.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Σιντιμπέ βρήκε τον Πινέδα στην περιοχή, με τον Μεξικανό να κάνει το σουτ και τον Κοτάρσκι να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 45+2′ ο Μεξικανός επιχείρησε να σκοράρει με κεφαλιά ωστόσο δεν βρήκε εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε ελάχιστες καλές στιγμές στο παιχνίδι με την ΑΕΚ να βρίσκει το γκολ με το υπέροχο γυριστό του Αραούχο στο 80ο λεπτό.

Ενδεικτικό είναι πως η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 73ο λεπτό με την κίνηση του Σάστρε στην περιοχή και το σουτ του Ισπανού που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της των διχτυών.

Η Ένωση βρήκε το γκολ του σημαντικού αυτού τριπόντου με τον Σέρχιο Αραούχο. Πιο συγκεκριμένα, στο 80′ η ΑΕΚ κλέβει την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής μετά την κακή απομάκρυνση του Κοτάρσκι, ο Μάνταλος έγινε αποδέκτης της μπάλας προχώρησε μερικά μέτρα έκανε φανταστική μπαλιά στον Αραούχο που με εκπληκτικό γυριστό δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κοτάρσκι.

Στην συνέχεια, ο ΠΑΟΚ πίεσε την άμυνα της ΑΕΚ αλλά δεν βρήκε αξιόλογη ευκαιρία και έμεινε το 0-1.

Σκόρερ: 80′ Αραούχο

Κάρτες: Σάστρε, Αουγκούστο, Ολιβέιρα, Τάισον – Γκατσίνοβιτς, Πινέδα, Αραούχο, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Μάνταλος

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (46′ Ντάντας), Αουγκούστο (85′ Φιλίπε Σοάρες), Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ (61′ Τάισον), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (72′ Κωνσταντέλιας)

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιντιμπέ (82′ Ρότα), Σιμάνσκι, Γιόνσον (46′ Γκαρσία), Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ (63′ Ελίασον), Πινέδα (71′ Άμραμπατ), Αραούχο (82′ Τσούμπερ)