Super League: Θριαμβευτική νίκη στην Τρίπολη για την ΑΕΚ

Με το εκθαμβωτικό 0-3 η ΑΕΚ πέρασε από την Τρίπολη επί του Αστέρα.

Για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ επέστρεψε στις εκτός έδρας νίκες με 0-3 στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα.

Οι πρωταγωνιστές για την Ένωση ήταν ο Στίβεν Τσούμπερ και Νίκλας Ελίασον με ένα γκολ και ισάριθμες ασίστ έκαστος.

Στο πρώτο μέρος, ο Αστέρας ήταν ανώτερος από την ΑΕΚ, έχασε τρία τετ α τετ και το πλήρωσε στο 45+4′ με το γκολ του Ελίασον.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και με τα τέρματα των Μοχαμάντι στο 78′ και Τσούμπερ στο 88′ πήρε το τρίποντο.

O αγώνας:

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 10ο λεπτό με το σουτ του Κάλτσα που έφυγε άουτ, η αντίδραση της ΑΕΚ ήρθε στο 12′ με την προσπάθεια του Τσούμπερ που εξουδετέρωσε ο Παπαδόπουλος.

Ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε μια ανάσα πριν το γκολ στο 23ο λεπτό και πάλι με πρωταγωνιστή τον Κάλτσα που σούταρε και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Κρέσπι βρέθηκε απέναντι από τον Στάνκοβιτς, με τον Αυστριακό να κερδίζει αυτή την μάχη.

Η Ένωση βρήκε τέρμα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με την σέντρα του Τσούμπερ στο 45+4′ και την προβολή του Ελίασον που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ πήρε τον ρυθμό του παιχνιδιού, τον ηρέμησε και κατάφερε στις δύο σημαντικές της ευκαιρίες να πετύχει τέρμα με την κεφαλιά του Μοχαμάντι μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον στο 78ο λεπτό και στην δεύτερη ανέλαβε ο Τσούμπερ, ο οποίος με ωραίο πλασέ ο Ελβετός δέκα λεπτά αργότερα έγραψε το τελικό 0-3.

Κίτρινες: Μιριτέλο, Γκρόζντανιτς, Μουνάφο, Καστάνιο, Αλάγκμπε – Μάνταλος, Ρότα, Κάλενς, Γιόνσον, Ελίασον

Κόκκινη: Καστάνιο (52΄, δεύτερη κίτρινη)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Γκαρσία, Άλβαρεθ, Μουνάφο (73΄ Σουρλής), Γκρόζντανιτς (46΄ Αλάγκμπε), Κρέσπι, Καλτσάς (55΄ Χριστόπουλος), Μπαρτόλο (73΄ Ζουγλής), Μιριτέλο (82΄ Μάντζης).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί (72΄ Μοχαμαντί), Σιμάνσκι (64΄ Γαλανόπουλος), Γιόνσον (72΄ Φαν Βέερτ), Μάνταλος (65΄ Ζίνι), Ελίασον, Τσούμπερ, Αραούχο (46΄ Πινέδα)