Super League: Θρίαμβος της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού στη Φιλαδέλφεια

Μεγάλη νίκη με 3-0 πέτυχε η ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η ΑΕΚ το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ, επικρατώντας με 3-0 των “πράσινων”.

Πλέον η Ένωση είναι το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο μετά τις ισοπαλίες των ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού σε Λαμία και Βικελίδης, αντίστοιχα. Επίσης, βρίσκεται στην κορυφή σε απόσταση 4 βαθμών από τον Παναθηναϊκό, του οποίου υπερτερεί και σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Νίκλας Ελίασον με δύο γκολ, ενώ από κοντά ήταν ο Εζεκιέλ Πόνσε που προσέθεσε άλλο ένα και ο Πινέδα, ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση.

Η Ένωση μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και στο 6′ η κεφαλιά του Πόνσε έφυγε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Ελίασον έκλεψε την μπάλα την έδωσε στον Πινέδα, ο Μεξικανός την κουβάλησε, τροφοδότησε τον Σουηδό και με όμορφο διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Ντραγκόφσκι.

Στο 9′ το σουτ του Παλάσιος δεν απείλησε τον Αθανασιάδη.

Στο 14′ ο Πόνσε έβαλε ωραία το σώμα του και μετά το γκελ της μπάλας έκανε το σουτ που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού.

Στο 21ο λεπτό, ο Βίντα πήρε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Ελίασον που μάζεψε ο Ντραγκόφσκι.

Στο 26′ ο Ελίασον βρήκε τον Πόνσε αλλά ο Αργεντινός δεν μπόρεσε να βρει εστία.

Στο 34′ η κεφαλιά του Ιωαννίδη έφυγε άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πόνσε διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ. Ο σέντερ φορ της Ένωσης κέρδισε την μπάλα από τον Ακαϊντίν βγήκε σε θέση τετ α τετ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε για να βρει ένα γκολ που θα τον έβαζε στο παιχνίδι και στο 47′ ο Ιωαννίδης σούταρε πάνω στον Αθανασιάδη και ο ίδιος παίχτης στο 54′ δεν βρήκε εστία ενώ παρόμοια κατάληξη είχε και το σουτ του Χουάν στο 57′.

Στο 59′ με πολύ ωραία σόλο ενέργεια του Σιμάνσκι που απέφυγε δύο παίχτες η Ένωση απείλησε τον Ντραγκόφσκι που έπεσε στην γωνία του και μπλόκαρε.

Από εκείνη την στιγμή και μετά ο Παναθηναϊκός φάνηκε πως έμεινε από δυνάμεις και η ΑΕΚ έχοντας το αβαντάζ του 2-0 ήταν κυρίαρχη του ρυθμού του ματς.

Στο 64′ μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Πινέδα να μπαίνει στην περιοχή και με δυνατό σουτ να πετυχαίνει το δοκάρι και στην συνέχεια τον Πόνσε με γυριστό να νικιέται από τον Ντραγκόφσκι.

Η Ένωση έκανε το 3-0 στο 69′ με δράστη εκ νέου τον Νίκλας Ελίασον. Ο Πινέδα γύρισε την μπάλα από τα αριστερά, ο Γκατσίνοβιτς έκανε την προβολή, ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού έκανε την επέμβαση και ο επερχόμενος Ελίασον έκανε δύο τα τέρματά του.

Στο 80′ η συνεργασία Γκαρσία και Πινέδα είχε αποδεχτή τον Μεξικανό που έκανε το σουτ χωρίς να βρει εστία και έτσι έμεινε το τελικό 3-9.

Κίτρινες: Ακαϊντίν, Γέντβαϊ

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (77΄ Άμραμπατ), Χατζισαφί, Βίντα, Κάλενς, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα (82΄ Μάνταλος), Ελίασον (77΄ Μήτογλου), Αραούχο (58΄ Γκατσίνοβιτς), Πόνσε (77΄ Γκαρσία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας (77΄ Βαγιαννίδης), Γεντβάι, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ (64΄ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας (64΄ Βέρμπιτς), Λημνιός (46΄ Σπόραρ), Παλάσιος (46΄ Βιλένα), Ιωαννίδης