Super League: VAR-εσε την ΑΕΚ ο ΟΦΗ

Με αρκετά παράπονα από την διαιτησία, η ΑΕΚ έχασε από τον ΟΦΗ και συνέχισε την κακή παράδοση της στα παιχνίδια πριν τα Χριστούγεννα.

Για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-2 από τον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ και εκτοξεύτηκε η διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στους έντεκα βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Βράνιες στο 14΄, αλλά ο Λάμπρου στο 23΄ και ο Καμάου στο 60΄ υπέγραψαν τη μεγάλη ανατροπή για τους Κρητικούς,

Το πρώτο ημίωρο είχε εξαιρετικό ρυθμό με τις δύο ομάδες να δημιουργούν καταστάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 3ο λεπτό, η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ, ο Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση, ο Τζαβέλλας πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 8′ ο Τσούμπερ βρήκε τον Αραούχο στην περιοχή, ο Αργεντινός έκανε το πλασέ στην κίνηση στέλνονται την μπάλα άουτ.

Στο 14ο λεπτό, ο Βράνιες έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ. Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, η άμυνα απομάκρυνε πάνω στον διεθνή άσο που πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και γύρισε εκεί που ο Βράνιες με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 19′ ο Άμραμπατ συνέκλεινε στην περιοχή έκανε το σουτ που σταμάτησε στον Βούρο και ο Αραούχο έγινε αποδέκτης της μπάλας και επιχείρησε ένα σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Επασί.

Στο 23ο λεπτό ο ΟΦΗ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Οι Κρητικοί κέρδισαν την μπάλα έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, ο Μαρινάκης σέντραρε από τα δεξιά, ο Λάμπρου βρέθηκε μόνος στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσιντώτα.

Στο 30ο λεπτό ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στην ανατροπή. Ο Λάμπρου βγήκε σε αντεπίθεση, γύρισε την μπάλα στην περιοχή όμως ο Τοράλ που ερχόταν ως τρέιλερ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 46′ ο Αραούχο είδε την μπάλα να του στρώνετε στο πόδι έκανε το σουτ που κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Από την εκτέλεση του κόρνερ, η Ένωση είχε ακυρωθέν γκολ. Ο Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση, η άμυνα του ΟΦΗ έδιωξε πάνω στο Σιμόες που με εκπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως η κίνηση του Βράνιες προς την μπάλα έφερε την ακύρωση του τέρματος.

Στο 53′ ο Ντε Γκουσμάν έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Τσιντώτα να στείλει την μπάλα κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Ντε Γκουσμάν δοκίμασε το πόδι του αλλά δεν βρήκε εστία.

Στο 61ο λεπτό, ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Η ομάδα του Ηρακλείου βγήκε σε αντεπίθεση, ο Γκαγιέχος πάσαρε στον Καμάου που ντρίπλαρε τον Χατζισαφί και πλάσαρε ιδανικά τον Τσιντώτα.

Στο 87ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι από το σουτ του Άμραμπατ και το χέρι του Μπαλογιάννη. Ο Μαροκινός εκτέλεσε το πέναλτι, έστειλε την μπάλα άουτ και απώλεσε την τελευταία ευκαιρία της ΑΕΚ έστω και για έναν βαθμό.

Σκόρερ: 14′ Βράνιες – 23′ Λάμπρου, 61′ Καμάου

Κίτρινες: 17′ Σάκχοφ, 25′ Βράνιες – 15′ Μεγιάδο, 63′ Μαρινάκης, 82′ Βούρος, 87′ Μπαλογιάννης

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Τσιντώτας, Τζαβέλλας, Βράνιες, Μισελέν (65′ Ρότα), Χατζισαφί, Σιμόες(65′ Σιμάνσκι), Σάκχοφ (77′ Λιβάϊ Γκαρσία), Μάνταλος (65′ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ (84′ Γέφτιτς), Άμραμπατ, Αραούχο

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Επασί, Βούρος, Πασαλίδης, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Τοράλ (77′ Γιαννούλης), Μεγιάδο, Γκαγιέχος, Ντε Γκουσμάν (57′ Καμάου), Λάμπρου (65′ Τσιλιανίδης, Βαν Ντούιντεν (65′ Καστάνιος)