Super League: Υποβιβασμός για Απόλλωνα, στα μπαράζ η Λαμία

«Λευκή» ισοπαλία και υποβιβασμός για τον Απόλλωνα Σμύρνης κόντρα στη Λαμία.

Ο Απόλλων Σμύρνης δεν μπόρεσε να πετύχει ένα γκολ με το 0-0 να παραμένει κόντρα στη Λαμία και μια αγωνιστική πριν το τέλος ξεκινάει τα σχέδια του για την Σούπερ Λιγκ 2.

Από την άλλη, η ομάδα της Λαμίας θα παίξει την παραμονή του στην κατηγορία στα μπαράζ, με τον ηττημένο του ζευγαριού Βέροια- Λεβαδειακός.

Για τον “τελικό” αυτό, ο προπονητής του Απόλλωνα Σμύρνης Μπάμπης Τεννές επέλεξε σχηματισμό 3-5-2 με τον Σορκάν κάτω από τα δοκάρια, τους Ντομίνγκες, Ρόγκνε, Μπαξεβανίδη στα στόπερ, οι Ντεντάκης και Βιτλής πήραν όλη την πλευρά, οι Σλίβκα και Κάστρο στο χώρο του κέντρου, ο Μαρτίνες σε ελεύθερο ρόλο και οι Ιωαννίδης και Ντάουντα στην κορυφή.

Ο Τζιανλούκα Φέστα θέλοντας να κλείδωσει την θέση των μπαράζ έπαιξε με 5-3-2 και τον Σάρανοφ στην εστία, τους Προβυδάκη, Τζανετόπουλο, Σαραμαντά, Λούκας και Σιμόν στην άμυνα, τους Μπεχαράνο και Τζανδάρη στον άξονα της μεσαίας γραμμής, και τον Ταϊρόν πίσω από τους προωθημένους Καραμάνο και Μανούσο.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και είχε την κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο με τον Μαρτίνες να δημιουργούσε τις περισσότερες δύσκολες συνθήκες στην άμυνα των Φθιωτών όπως στην φάση του 11ου λεπτού που συνδυάστηκε με τον Ντάουντα, γύρισε την μπάλα από τα δεξιά εκεί που ο Ιωαννίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω στον Σάρανοφ.

Μετά τα πρώτα πιεστικά λεπτά, η Λαμία ισορρόπησε στο παιχνίδι και είχε μία καλή στιγμή με την κεφαλιά του Λούκας στο 15ο λεπτό που δεν απείλησε ουσιαστικά τον Απόλλωνα.

Η Λαμία απείλησε εκ νέου την εστία του Σορκάν στο 22ο λεπτό με την προσπάθεια του Σαραμαντά εκτός περιοχής που μάζεψε με ευκολία ο τερματοφύλακας της Ελαφράς Ταξιαρχίας ενώ στο 33ο λεπτό ο Μπεχαράνο ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι μετά την εκτέλεση φάουλ του Ταϊρόν έστειλε την μπάλα παράλληλα με την εστία του Απόλλωνα Σμύρνης.

Η Λαμία βρήκε χώρο σε ακόμα μία αντεπίθεση, στο 42′ ο Καραμάνος συνεργάστηκε με τον Τζανδάρη αυτός έκανε το πλασέ μέσα στην περιοχή που κατέληξε στην αγκαλιά του Σορκάν.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Απόλλων Σμύρνης βρέθηκε μία ανάσα από το να πάρει το προβάδισμα. Ο Μαρτίνες κινήθηκε από τα δεξιά έκανε το γέμισμα στην περιοχή, ο Βιτλής που κινήθηκε ως κρυφός φορ έκανε την κεφαλιά αλλά το κάθετο δοκάρι στέρησε το γκολ από το αριστερό μπακ-χαφ της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

Στην τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μανούσος μπήκε στην περιοχή, από πλάγια θέση έκανε το σουτ όμως δεν βρήκε στόχο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο με τον Απόλλωνα να είναι παθιασμένος και να έχει την κατοχή της μπάλας ενώ δημιούργησε και την πρώτη καλή στιγμή με την κεφαλιά του Ντάουντα στο 52ο λεπτό μετά την σέντρα του Σλίβκα που έφυγε άουτ.

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” στο 65ο λεπτό είδε τον Ντάουντα να μην μπορεί να πάρει καλά το κεφάλι του και να στέλνει την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου από πλεονεκτική θέση.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Φερνάντες δοκίμασε το πόδι του από απόσταση 30 μέτρων που έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σάρανοφ.

Ο Τσιλούλης στέρησε την τελευταία ελπίδα του Απόλλωνα για την σωτηρία στο 86ο λεπτό. Ο Τσιλούλης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και από ιδανικό σημείο έκανε το σουτ που έφυγε βασανιστικά δίπλα από το δοκάρι της Λαμίας.