Supercopa: Απίστευτο ματς και πρόκριση στην παράταση της Ρεάλ απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης

Σε έναν αγώνα διαφήμιση για το ποδόσφαιρο η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Ατλέτικο στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Για την ημιτελική φάση του ισπανικού σούπερ καπ, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 5-3 (3-3 κ.δ) της Ατλέτικο Μαδρίτης στο “KSU Stadium” και έπειτα από έναν εκπληκτικό αγώνα η “βασίλισσα” πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης την Κυριακή (14/10).

Οι “ροχιμπλάνκος” προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 7ο λεπτό με τον Αντουάν Γκριεζμάν να βγάζει εξαιρετική σέντρα από το κόρνερ, βρίσκοντας τον Μάριο Ερμόσο που σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ρεάλ απάντησε όταν ο Ρούντιγκερ βρήκε λίγο χώρο μέσα στην περιοχή και ισοφάρισε, ενώ ο Μεντί έβαλε μπροστά την ομάδα του κάνοντας την ανατροπή σε δέκα λεπτά (2-1).

Στο 37ο λεπτό ο Γκριεζμάν πέρασε τους αντιπάλους του και εξαπέλυσε δυνατό σουτ, για να ισοφαρίσει και να στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 2-2.

Στο 78ο λεπτό, ο Άλβαρο Μοράτα συγκρούστηκε με τον Κέπα, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Ρούντιγκερ και κατέληξε στα δίχτυα. Η απάντηση της Ρεάλ ήταν άμεση, καθώς στο 85′ ο Ντάνι Καρβαχάλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το (3-3).

Οι δύο ομάδες δεν έλυσαν τις διαφορές τους στα 90 λεπτά παιχνιδιού με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να πάει στην παράταση. Στο 116′ Στέφαν Σάβιτς ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα μέσα από την μικρή περιοχή, την έστειλε πίσω από τον τερματοφύλακα του και με αυτογκόλ έγινε το 4-3 υπέρ των “μερένγκες”.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο Μπραχίμ Ντίας σκόραρε και σημείωσε το τελικό 5-3 και η Ρεάλ Μαδρίτης προκρίθηκε στον τελικό και αναμένει να μάθει την αντίπαλό της μεταξύ των Μπαρτσελόνα και Οσασούνα.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Αντσελότι):  Κέπα, Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Νάτσο, Μεντί (Καμαβινγκά 81′), Βαλβέρδε (Γκιουλέρ 112′), Τσουαμενί (Ντίαθ 81′), Μόντριτς (Κρόος 67′), Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο (Θεμπάγιος 106′), Βινίσιους (Χοσέλου 106′)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο, Γιορέντε (Αθπιλικουέτα 106′), Ντε Πολ (Βίτσελ 90′), Κόκε, Σαούλ (Μολίνα 67′), Λίνο (Ρικέλμε 67′), Μοράτα, Γκριεζμάν