“Σβηστά” η Τσέλσι κέρδισε την Έβερτον

Η Τσέλσι ξεπέρασε με περίσσια ευκολία το εμπόδιο της Έβερτον, χάρις σε ένα αυτογκόλ και ένα πέναλτι.

Για την 27η αγωνιστική της Premier League, η Τσέλσι επικράτησε εύκολα της Έβερτον με 2-0 και βρίσκεται στην 4η θέση έχοντας μαζέψει 50 βαθμούς, ενώ τα “Ζαχαρωτά” είναι στη 5η με 46 βαθμούς.

Τα γκολ της Τσέλσι πέτυχαν ο Γκόφρι με αυτογκόλ στο 31′ και ο Ζορζίνιο με πέναλτι στο 65′.

Η πρώτη φάση έγινε μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ρις Τζέιμς βρήκε τον Βέρνερ που επιχείρησε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή το οποίο κατέληξε άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 18′, ο Ζορζίνιο σούταρε από αρκετά μακρινή απόσταση όμως η προσπάθειά του ήταν πολύ άστοχη.

Στο 31ο λεπτό του παιχνιδιού η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ, όταν έπειτα από ένα σουτ η μπάλα κόντραρε στον Γκόντφρι, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Πίκφορντ.

Από εκεί και μετά τίποτα άλλο δεν έγινε και το 1-0 ήταν σκορ του πρώτου ημιχρόνου

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 51′ εκτέλεσε φάουλ από καλό σημείο αλλά ο τερματοφύλακας της Έβερτον απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 65′ ο Πίκφορντ υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι και ο Ζορζίνιο που ανέλαβε την εκτέλεση σκόραρε για το 2-0.

Η επόμενη ευκαιρία έγινε μετά από ένα μεγάλο διάστημα, στο 81′ όταν έπειτα από σέντρα ο Βέρνερ στην μικρή περιοχή εκτέλεσε όμως Πίκφορντ τον σταμάτησε με εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο 86′ πάλι ο Γερμανός επιθετικό πάτησε στην περιοχή και σούταρε αλλά ο Βέρνερ νικήθηκε ξανά από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Στην συνέχεια το ριμπάουντ πήρε ο Καντέ όμως ο Πίκφορντ το έβγαλε και αυτό.

Τίποτα άλλο δεν συνέβη και το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 17′ Χολγκέιτ, 90′ Ντέιβις

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Ζούμα, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Κόβασιτς (80′ Καντέ), Ζορζίνιο, Τζέιμς, Χάβερτς, Χάντσον-Οντόι (66′ Μάουντ), Βέρνερ (90′ Πούλισιτς).

Έβερτον (Αντσελότι): Πίκφορντ, Χολγκέιτ, Κιν, Γκόντφρι, Σίγκουρντσον (70′ Κίνγκ), Γκόμες (76′ Μπερνάρντ), Άλαν, Ντιν, Ιβόμπι, (56′ Ντέιβις) Ριτσάρλισον, Καλβέρ-Λιούιν.