Συναρπαστική ισοπαλία μεταξύ Μπέτις και Γρανάδα

Για την 29η αγωνιστική της La Liga, Μπέτις και Γρανάδα αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2 στο Βιγιαμαρίν, σε ένα ματς θρίλερ.

Η Γρανάδα κατάφερε να βρει το γκολ από μία αντεπίθεση, φάνηκε να κρατάει την νίκη μέχρι το τέλος αλλά δέχτηκε ανατροπή σε 2 λεπτά μέχρι το 88′.

Το παιχνίδι δεν τελείωσε εκεί, όμως. Ο Σολδάδο είχε άλλη άποψη και κατάφερε να πάρει πίσω τον έναν βαθμό.

Η Γρανάδα έμεινε στην 8η θέση με 42 βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να επιστρέψει στις ευρωπαϊκές θέσεις, ενώ η Μπέτις στην 13η με 34 βαθμούς.

Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο 15λεπτο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Αλλά όσο πέρναγε η ώρα, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν ρυθμό και έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο. Είτε ο Φεκίρ, είτε ο Κανάλες, είτε ο Χοακίν, έβρισκαν διαδρόμους για να απειλήσουν.

Οι ποδοσφαιριστές του Μαρτίνεθ ήταν αυτοί, όμως, που χάρηκαν πρώτοι, με τον Φερνάντεθ να ανοίγει το σκορ στο 29′. Ο Χοακίν έχασε, αρχικά, τη μπάλα εύκολα στο κέντρο, ο Αζίζ κέρδισε και έτρεξε μισό γήπεδο. Έπαιξε στα αριστερά του με τον Πουέρτας και εκείνος με άλλη μία, έδωσε έτοιμο γκολ στον Ισπανό επιθετικό (0-1).

Οι Σεβιγιάνοι επηρεάστηκαν από το γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, αλλά συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και σχεδόν δεν απειλήθηκαν στο υπόλοιπο πρώτο μέρος. Είχαν αρκετές καλές ευκαιρίες με σημαντικότερη το σουτ του Φεκίρ έξω από την περιοχή και από δύσκολη γωνία, ωστόσο ο Σίλβα παραχώρησε κόρνερ στο 45+1′.

Η ομάδα του Ρούμπι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας τον έλεγχο και την κατοχή αλλά δυσκολευόντουσαν να απειλήσουν. Οι Ανδαλουσιάνοι αρκέστηκαν να περιμένουν πίσω και να προσπαθήσουν να χτυπήσουν στην κόντρα επίθεση (απ’ όπου προήλθε και το γκολ).

Σε μία φάση από το πουθενά και ένα γέμισμα, η Μπέτις κέρδισε πέναλτι. Ο Ιγκλέσιας ανατράπηκε, σχετικά εύκολα, στη διάρκεια της σέντρας, σε ένα σκηνικό που γίνεται επανειλημμένα. Ο διαιτητής, Γκράδο, είχε άλλη άποψη, όπως και το VAR. Ο Κανάλες έστησε τη μπάλα και νίκησε τον τρομερό, στην αναμέτρηση, Σίλβα, στο 84′ (1-1).

Η ισοφάριση ήταν καθοριστική καθώς στο 88′, ο Χοακίν έδωσε προβάδισμα στον σύλλογο του. Επιχείρησε σέντρα-σουτ, η μπάλα πέρασε ανάμεσα από αναρίθμητα κορμιά, ξεγέλασε τον Σίλβα, και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (2-1).

Το ματς δεν τελείωσε εκεί. Ο Σολδάδο είχε άλλη άποψη και στο 90+1′, με γυριστό σουτ, έφερε ξανά το ματς στα ίσα (2-2).

Κίτρινες: Γκονζάλεθ (23′), Βαγιέχο (41′), Σάντσεθ (52′), Αλφόνσο (65′), Φουλκιέρ (67′), Μαρτίνεθ (69′), Σίλβα (90+4′)

Μπέτις (Ρούμπι): Ρόμπλες, Αλφόνσο, Φεντάλ, Μαντί, Έμερσον (82′ Μπαραγάν), Κανάλες, Γκουαρντάντο (61′ Αλενιά), Φεκίρ, Γκονζάλεθ (72′ Λάινεθ), Χοακίν (61′ Τέγιο), Λορέν (72′ Ιγκλέσιας)

Γρανάδα (Μαρτίνεθ): Σίλβα, Νέβα, Σάντσεθ (58′ Ντουάρτε), Βαγιέχο, Φουλκιέρ, Φεντέ (74′ Μαρτίνεθ), Ετέκι, Ματσίς (58′ Ντίαθ), Αζίζ (90′ Κορτές, Πουέρτας, Φερνάντεθ (74′ Σολδάδο)