Συνεχίζει με νίκες η Παρί Σεν Ζερμέν

Εύκολο βράδυ είχαν η πρωτοπόρος Παρί Σεν Ζερμέν, η Λιλ και Μονακό στην 23η αγωνιστικής της Ligue 1. Ευκαιρία να ροκανίσει την διαφορά της με την Μαρσέιγ έχασε η Ρεν.

Άνετα επικράτησε εκτός έδρας η Παρί Σεν Ζερμέν της Ναντ με 2-1. Το σκορ για τους Παριζιάνους άνοιξε ο Ικάρντι στο 29′, ενώ με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Κέρερ (57′) διαμόρφωσε το 2-0. Η Ναντ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 68′ με τον Σίμον για το τελικό 1-2. Με αυτή τη νίκη η Πάρι εξακολουθεί να αυξάνει την βαθμολογική της διαφορά, φτάνοντας τους 58 βαθμούς.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Λιλ, η οποία επικράτησε με 1-0 της Ρεν στο Στάδιο “Πιερ Μορουά”. Ο Ρεμί μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ και πέτυχε το μοναδικό γκολ της Λιλ και της αναμέτρησης. Επιχείρησε ένα χαμηλό σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και μπήκε στα δίχτυα για το 1-0. Με αυτή την νίκη οι “Λιλουά” έφτασαν τους 37 βαθμούς, ενώ η Ρεν έχασε την ευκαιρία να ισοβαθμήσει με την Μαρσέιγ, παραμένοντας στους 40 βαθμούς.

Εύκολη υπόθεση ήταν για τη Μονακό η αναμέτρηση κόντρα στην Ανζέ, καθώς επικράτησε με 1-0 στο στάδιο “Λουί Β'”. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ήταν ο Γιόβετιτς στο 18′, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα. Με αυτή την νίκη έφτασε τους 32 βαθμούς και την 9η θέση.