Συνεχίζει με το απόλυτο ο ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ συνεχίζει απτόητος στο πρωτάθλημα, σημειώνοντας άλλη μία άνετη επαγγελματική νίκη, με 2-0 επί του Λεβαδειακού στο κατάμεστο Κλεάνθης Βικελίδης.

Δίχως εκπλήξεις ο Ερέρα

Χωρίς εκπλήξεις και με μόλις μία διαφοροποίηση παρέταξε ο Πάκο Ερέρα τον ΑΡΗ, ξεκινώντας τον Μενέντεθ στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του Βαλεριάνου που προφυλάχθηκε. Δεληζήση, Βέλεθ και Τζανακάκης συμπλήρωσαν την τετράδα της άμυνας μπροστά από τον Κουέστα, με τους Μπάσα-Ματίγια δίδυμο στη μεσαία γραμμή. Γκάμα-Γκαρσία ξεκίνησαν για ακόμη μία φορά στα άκρα της επίθεσης, με τον Γιουνές στην κορυφή και τον Ντιγκινί λίγο πιο πίσω, στο 4-2-3-1 του Ισπανού τεχνικού

Δύο νέα πρόσωπα για τον Λεβαδειακό

Ο Ακης Μάντζιος κλήθηκε να διαχειριστεί τις απουσίες του τιμωρημένου Κρνέτα και του τραυματία Γιακουμάκη, αλλάζοντας κατά τα 2/11 τα πλάνα του. Ο Φαβάρο κάλυψε το κενό του πρώτου στα στόπερ ως παρτενέρ του Ζησόπουλου και ο Σαβαντογκό εκείνο του δεύτερου στα άκρα της επίθεσης με τον Νανγκίς Ο Επασί ήταν στο τέρμα, με τον Τσαμπούρη να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας και τον Ντιόγκο το δεξί. Ομο-Μητρόπουλος ήταν το δίδυμο στα χαφ και ο Σουμπίνιο πίσω από τον Μαρκόφσκι στο 4-2-3-1 των Βοιωτών.

Κατοχή χωρίς υπομονή

Οπως η Λαμία και κυρίως η Λάρισα, έτσι και ο Λεβαδειακός μπήκε πιέζοντας σχεδόν στα 3/4 τον ΑΡΗ αλλά όχι με την ένταση που θα δυσκόλευε τους παίκτες του Ερέρα να βγουν μπροστά. Ωστόσο η έλλειψη υπομονής στο παιχνίδι τους και κίνησης από τους μεσοεπιθετικούς, δεν τους βοήθησαν να δημιουργήσουν στα πρώτα λεπτά κάποια καλή ευκαιρία, πλην του φάουλ από τον Ματίγια στο 3′ που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί κάποια επιπόλαια λάθη των γηπεδούχων και να βρει την άμυνα σε κατάσταση ανισορροπίας, με καλύτερη στιγμή του στο πρώτο μέρος τη φάση του Μαρκόφσκι στο 18′, με τον Κουέστα να βγάζει εντυπωσιακά το σουτ του Κροάτη.

Η λύση ήρθε από την άσπρη βούλα

Στο 21′ ο Ματέο Γκαρσία σε μία από τις επελάσεις του… άδειασε Τσαμπούρη και Σαβαντογκό. Ο δεύτερος τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή και ο Τάσης έδειξε την άσπρη βούλα, από την οποία ο Γουνιές με απόλυτη ψυχραιμία έκανε το 1-0.

Από εκεί και πέρα ο Λεβαδειακός βασίστηκε κυρίως στις… εμπνεύσεις των Σουμπίνιο και Νανγκίς που δεν οδήγησαν σε κάποια καλή στιγμή, εν αντιθέσει με τον ΑΡΗ να φτάνει κοντά στο 2-0 με το κοντινό σουτ του Γκάμα στο 32′ ενώ είχε και ένα καλό μακρινό σουτ του Μπάσα στο 41′ πριν την ανάπαυλα.

Μερικό… μπλακ άουτ

Αυτή άργησε περίπου έξι λεπτά αφού στο 43′ έσβησε ο προβολέας ανάμεσα στη θύρα 1 και τη θύρα 2, οδηγώντας στην προσωρινή διακοπή του αγώνα.

Μπήκε και το… καθάρισε

Το παιχνίδι στην ουσία τελείωσε στο 57′ με τη φάση διαρκείας που έφερε το δεύτερο γκολ του ΑΡΗ. Από το φάουλ του Μέντεθε, ο Επασί βρήκε τη μπάλα, αυτή κατέληξε στο δοκάρι και ο Γκαρσία απλά την έσπρωξε από κοντά στα δίχτυα για το 2-0.

Κουέστα vs Μαρκόφσκι… 2-0

Ο Ισπανός τερματοφύλακας είχε πει “όχι” στον Μαρκόφσκι στο 18′ και το επανέλαβε στο 67. Ο Δεληζήσης… ανέτρεψε τον Μαρκόφσκι που έπεσε περισσότερο μόνος του, με τον Τάση να δείχνει την άσπρη βούλα. Μόνο που ο Κροάτης νικήθηκε πάλι από τον τερματοφύλακα του ΑΡΗ. Δύο λεπτά νωρίτερα ο ΑΡΗΣ είχε την καλύτερη στιγμή του μετά το 2-0, όταν η κεφαλιά του Γιουνές απο τη σέντρα του Ματέο βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Λεβαδειακού.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Τάσης (Ηπείρου)

ΒΟΗΘΟΙ: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας), Θεόφιλος Μωϋσιάδης (Ηπείρου)

4ος: Θανάσης Σέζος (Κιλκίς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33′ Βέλεθ, 63′ Γκάμα/36′ Νανγκίς, 63′ Μητρόπουλος, 81′ Φαβάρο