Συνεχίζει την εκπληκτική πορεία η Κάλιαρι, νίκη για Ουντινέζε, ισόπαλο το Φιορεντίνα-Πάρμα

Στην δεύτερη ημέρα της 11ης αγωνιστικής στην Σέριε Α, η Κάλιαρι συνεχίζει την αήττητη πορεία της, κερδίζοντας και την Αταλάντα με 2-0. Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές για την Ουντινέζε που νίκησε εκτός έδρας την Τζένοα 3-1. Ισόπαλε Φιορεντίνα και Πάρμα με 1-1.

Αταλάντα – Κάλιαρι 0-2

Ανώτερη η Κάλιαρι πέρασε και από το Μπέργκαμο κόντρα στην Αταλάντα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον αυτογκόλ του Πάσαλιτς στο 33′. Με δέκα παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι μετά την αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ίλισιτς.

Στο δεύτερο μέρος η Αταλάντα προσπάθησε να αντιδράσει και ήταν καλύτερη. Ωστόσο η Κάλιαρι πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 58′ με τον Ολίβα σφραγίζοντας την νίκη.

Η Αταλάντα και Κάλιαρι βρίσκονται ισόβαθμες με 21 βαθμούς στην 4η και 5η θέση αντίστοιχα.

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Γκολίνι, Τολόι, Ντζιμσίτι, Παλομίνο, Καστάνγκε, Πάσαλιτς, Φρόιλερ, Γκόσενς(46′ Χάτεμποερ), Γκόμεζ(46′ Μαλινόφσκι), Ίλισιτς, Μουριέλ(78′ Μπάροου).

Κάλιαρι (Μακράν): Όλσεν, Λυκογιάννης, Κλαβάν, Πισακάνε, Κασιατόρε, Ρογκ(71′ Νάντεζ), Ολίβα, Κάστρο(88′ Γιονίτα), Ναϊνγκολάν, Σιμεόνε(84′ Τσέρι), Ζοάο Πέδρο.

Ελλάς Βερόνα – Μπρέσια 2-1

Ισορροπημένο παιχνίδι στην Βερόνα, με την Ελλάς να παίρνει την νίκη με 2-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σαλσέντο Μόρα στο 50′ (1-0). Η Βερόνα διπλασίασε τα τέρματα της στο 81ο λεπτό με τον Πεσίνα (2-0). Το μόνο που κατάφερε η φιλοξενούμενη Μπρέσια ήταν να μειώσει με τον Μπαλοτέλι στο 85ο λεπτό (2-1). Για την Μπρέσια αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μάτρι στο 90+7′.

Η Βερόνα έχει 15 πόντους στην 9η θέση της βαθμολογίας, με την Μπρέσια να είναι 18η με 7 βαθμούς. Για τους φιλοξενούμενους εκκρεμή μια αγωνιστική απέναντι στην Σασουόλο.

Βερόνα (Τζούριτς): Σιλβέστρι, Ραϊμάνι, Κουμπούρα(16′ Νταβίντοβιτς), Εμπερεούρ, Φαραόνι, Βελόσο(54′ Πεσίνα), Αμπραμπάτ, Λάζοβιτς, Βέρα, Ζακάγκνι, Σαλκέντο Μόρα (50′ Βελόσο Μ.).

Μπρέσια (Κορίνι): Γιόρονεν, Μαρτέλα(86′ Κούρσιο), Κιστάνα, Μανγκραβίτι(46′ Ντόι), Ρομίλο, Ματέου, Τόναλι, Μπισόλι, Σαμπέλι, Μπαλοτέλι, Ντοναρούμα(71′ Μάτρι).

Λέτσε – Σασουόλο 2-2

Πολλά γκολ και θέαμα στο Στάδιο “Βία Ντελ Μάρε”.

Η Λέτσε άνοιξε το σκορ με τον Λαπαντούλα στο 18′ (1-0). Η Σασουόλο απάντησε με τον Τολιάν στο 35′ (1-1). Η γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 42′ με τον Φάλκο κάνοντας το 2-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Ο Μπεράρντι στο 85ο λεπτό, έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Σασουόλο σκοράροντας για το 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λέτσε έχει μαζέψει 10 βαθμου και βρίσκεται στην 16η θέση. Μια θέση παραπάνω με τους ίδιους βαθμούς και ένα ματς περισσότερο βρίσκεται η Σασουόλο.

Λέτσε (Λιβεράνι): Γκαμπριέλ, Μεσαριόλε, Ροσετίνι, Λουσιόνι, Καλντερόνι, Μάιερ(71′ Ρικάρντι), Πετριτσιόνε, Ταμπανέλι(40′ Σκάκοφ), Μανκοσού, Λαπαντούλα, Μπαμπακάρ(15′ Φάλκο).

Σασουόλο (Ντε Ζέμπρι): Κονσίγλι, Κυριακόπουλος(80′ Ντάνκαν), Ρομάγκνα, Μαρλόν, Τολιάν, Λοκατέλι(86′ Πελούσο), Ομπιάνγκ, Τραορέ (66′ Τζούρισιτς), Μπόγκα, Ντεφρέλ, Μπεράρντι

Τζένοα – Ουντινέζε 1-3

Επιστροφή στις νίκες για την Ουντινέζε, ύστερα από δύο αγωνιστικές.

Η Τζένοα μπήκε μπροστά στο σκορ στο 22′ με τον Πάντεφ (0-1). Η Ουντινέζε δεν άργησε να ισοφαρίσει, με τον Ντε Πολ δέκα λεπτά αργότερα στο 32′ (1-1). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ολική ανατροπή στο 87′ με σκόρερ τον Σεμά (1-2) και σφράγισαν την νίκη στο 90+4′ με τον Λασάνγκα να κάνει το 3-1.

Στην 17η θέση η Τζένοα με 8 πόντους. Στην 12η με 13 πόντους βρίσκεται η Ουντινέζε.

Τζένοα (Μότα): Ραντού, Γκιγκλιόνε, Ρομέρο (70′ Σανάμπρια), Ζαπάτα, Άνκερσεν(64′ Μπαρέκα), Σκον, Αρμπίλα, Πάντεφ, Σαπονάρα(52′ Ραντοβάνοβιτς), Κουαμέ, Πιναμόντι

Ουντινέζε (Γκότι): Μούσο, Ντε Μάιο(64′ Μπεκάο), Τροστ Εκόνγκ, Νούτινκ, Σέμα, Ντε Πολ, Γουάλας, Μανγκραγκόρα, Οποκού, Νεστορόφσκι(72′ Λασάνγκα), Οκάκα(89′ Τεόντορσουκ).

Φιορεντίνα – Πάρμα 1-1

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Φιορεντίνα και Πάρμα στο “Αρτέμιο Φράνκι”. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη.

Η Πάρμα άνοιξε το σκορ με τον Ζερβίνιο στο 40′. Η Φιορεντίνα βρήκε την ισοφάριση στο 67′ με τον Καστροβίλι να κάνει το 1-1 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Στην 8η θέση με 16 πόντους η ομάδα της Φλορεντίας, στην 10η η Πάρμα με 14 βαθμούς.

Φιορεντίνα (Μοντέλα): Ντραγκόφσκι, Βενούτι, Μιλένκοβιτς, Ρανιέρι, Ντάλμπερτ, Πούλγκαρ, Μπαντέλι, Καστροβίλι, Γκέζαλ(54′ Βλάχιβιτς), Μπόατενγκ (85′ Πέδρο), Κιέζα

Πάρμα (Νταβέρσα): Σέπε, Πεζέλα(68′ Μπαρίλα), Ντερμάκου, Ιακοπόνι, Νταρμιάν, Χερνάνι, Σκοζαρέλα, Κούκα, Κάραμοχ(74′ Σπροκάτι), Ζερβίνιο, Κουλουσέφσκι (83′ Γκαγλιόλο)