Συνεχίζει την ερυθρόλευκη δυναστεία στο γυναικείο μπάσκετ ο Ολυμπιακός!

Κυπελλούχος Ελλάδας είναι για 4η συνεχόμενη χρονιά ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε στον τελικό του φάιναλ φορ με 78-69 τη Νίκη Λευκάδας στο κλειστό του Κλαδισού στα Χανιά.

Οι “ερυθρόλευκες” θα κρατήσουν το τρόπαιο για μία ακόμη χρονιά στον Πειραιά μετά από μία μεγάλη εμφάνιση απέναντι στην εξαιρετικά ανταγωνιστική Νίκη Λευκάδας που τα έδωσε όλα αλλά δεν κατάφερε να “λυγίσει” τις αήττητες παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη.

Κορυφαίες του αγώνα για τον Ολυμπιακό, η Αγγελική Νικολοπούλου με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ και η Λικέντρα Τζόνσον με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Μάλιστα η Αγγελική Νικολοπούλου αναδείχιηκε MVP του φάιναλ φορ!

Για τις ηττημένες ξεχώρισε η Γουίτνεϊ-Κίρα Νάιτ, με 25 πόντους.

Για την αρχηγό του Ολυμπιακού, Εβίνα Σταμάτη, αυτό είναι το 6ο συνεχόμενο Κύπελλο που κατακτά, καθώς έχει ακόμη 2 με την ομάδα του Ελληνικού.

Από αυτά τα 4 σερί Κύπελλα που έχει κατακτήσει ο Ολυμπιακός από το 2016 μέχρι σήμερα, η Αγγελική Νικολοπούλου είναι η πρώτη ελληνίδα MVP, καθώς τις προηγούμενες χρονιές αναδεικνύονταν αμερικανίδες “ερυθρόλευκες” ως πολυτμότερες παίκτριες (2016 Λικέντρα Τζόνσον, 2017 Λινέτα Κάιζερ, 2018 Ιβόν Άντερσον).

O Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, με τις “ερυθρόλευκες” να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού από τα πρώτα λεπτά. Τζέσικα Τόμας και Αγγελική Νικολοπούλου οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε ένα σημαντικό προβάδισμα ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, με την Άννα Σπυριδοπούλου να διαμορφώνει το τελικό 15-24 του δεκαλέπτου. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σημαντικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά άγγιξε το +13 με ένα εύστοχο τρίποντο της Αφροδίτης Κοσμά (18-31) και το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος της περιόδου, όταν η Σπυριδοπούλου έκανε το 29-45 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, η Νίκη Λευκάδας ξεκίνησε να πιέζει σημαντικά τον Ολυμπιακό μειώνοντας τη διαφορά. Από το -17 έφτασε στο -5 (45-50) με μεγάλη προσπάθεια από τη Νάιτ αλλά και την Έλενα Τσινέκε η οποία ήταν καθοριστική για τις Νησιώτισσες. Ο Ολυμπιακός συγκεντρώθηκε στο τέλος του δεκαλέπτου και αύξησε εκ νέου τη διαφορά του με την Σπυριδοπούλου να γράφει το 49-59 της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, βρήκε τα πατήματά του και αύξησε σημαντικά τη διαφορά του. Λικέντρα Τζόνσον και Αγγελική Νικολοπούλου ήταν καθοριστικές για τις “ερυθρόλευκες” οι οποίες “κλείδωσαν” τον τίτλο προς το τέλος της περιόδου. Το τελικό 69-78 διαμόρφωσε η Έλενα Τσινέκε με εύστοχο σουτ δύο πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 14-21, 20-14, 20-19

Νίκη Λευκάδας (Νίκος Δουβίτσας): Τσινέκε Κ. Τσινέκε Ε. 15 , Σύρρα, Παπαμιχαήλ 7 (8 ριμπάουντ), Γουόκερ 11 (7 ριμπάουντ), Μπαλτά,  Σμιθ 11 (1), Νάιτ 25 (2).

Ολυμπιακός (Γιώργος Παντελάκης): Τόμας 13 (2/9 τρίποντα), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9 (2), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 18 (2), Σωτηρίου 7 (2), Τίκβιτς 2, Λίτση, Τζόνσον 16 (9 ριμπάουντ), Κοσμά 3 (1), Σταμολάμπρου 4.