Συνεχίζει το αήττητο η Ίντερ

Στην 5η αγωνιστική της Serie A, η Ίντερ συνέχισε το νικηφόρο σερί της απέναντι στην Σαμπντόρια αυτή την φορά, επικρατώντας με 1-4, ενώ επικράτησε εκτός έδρας και η Αταλάντα με 1-4 απέναντι στην Σασουόλο.

Σαμπντόρια-Ίντερ 1-3

Στο Λουίτζι Φεράρις, Σαμπντόρια και Ίντερ ήρθαν αντιμέτωπες με τους φιλοξενούμενους να δραπετεύουν με το «διπλό», αφού επικράτησαν με 1-3.

Η Ίντερ έδειξε από την αρχή την διάθεσή της να ανοίξει το σκορ, κάτι που κατάφερε με την συμπλήρωση 20 λεπτών. Στο 20’, ο Σένσι έκανε μια μακρινή βολίδα, η οποία κατέληξε στο αριστερό δοκάρι και τα δίχτυα του αντίπαλου τερματοφύλακα για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα (22’), ο Σένσι πάσαρε στον Σάντσες, ο οποίος επιχείρησε ένα σουτ στην περιοχή και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του (0-2).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν στάθηκαν τυχεροί. Οι γηπεδούχοι δεν αντέδρασαν και το 0-2 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Δέκα λεπτά χρειάστηκε η Σαμπντόρια στο δεύτερο μέρος για να μειώσει στο σκορ. Στο 55’, ο Τζάνκτο βρέθηκε στην περιοχή όταν δέχτηκε την πάσα και έκανε εξαιρετικό τελείωμα στην δεξιά γωνία της εστίας, κάνοντας το 1-2. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα, καθώς έξι λεπτά αργότερα (61’), ο Γκαλιαρντίνι έσπρωξε την μπάλα στην αφύλακτη εστία με ένα σουτ που βρήκε σε αμυντικό διαμορφώνοντας το 1-3. Η Σαμπντόρια κατάφερε να απειλήσει στις καθυστερήσεις, χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει, με αποτέλεσμα το 1-3 να μείνει ως το τέλος.

Συνεχίζει το αήττητο η Ίντερ, η οποία απολαμβάνει την πρώτη θέση της Serie A.

Σασουόλο-Αταλάντα 1-4

Στο Στάδιο Μαπέι, Σασουόλο και Αταλάντα διασταύρωσαν τα ξίφη τους με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 1-4.

Η Αταλάντα βρήκε δίχτυα από πολύ νωρίς στο σκορ – μόλις στο 6ο λεπτό – όταν ο Φρόλερ πέρασε έξυπνα για τον Γκόμεζ, ο οποίος κινήθηκε μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, σημειώνοντας το 0-1.

Επτά λεπτά αργότερα (13’), ο Γκοσένς πήρε το ριμπάουντ στην περιοχή και σούταρε μέσα στην περιοχή στοχεύοντας την αριστερή γωνία, κάνοντας το 0-2 για τους φιλοξενούμενους.

Πριν συμπληρωθεί το ημίωρο, η Αταλάντα έκανε τρία τα τέρματά της. Ζαπάτα και Γκόμεζ συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να στέλνει με ψυχραιμία την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3. Στο 35’, ο Ζαπάτα από δημιουργός έγινε εκτελεστής, αφού δέχτηκε την σέντρα του Χατεμπόερ και με κεφαλιά έκανε το 0-4. Οι γηπεδούχοι ήταν ανύμποροι να αντιδράσουν και το 0-4 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Σασουόλο ανέβασε τον ρυθμό της στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να μειώσει στο 62’, όταν ο Ντεδρέλ πήρε την πάσα και βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση στην περιοχή στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία για το 1-4.

Καμία απειλητική προσπάθεια δεν ακολούθησε από κάποια πλευρά και οι τερματοφύλακες είχαν ήρεμη συνέχεια. Το 1-4 ήταν το τελικό σκορ και η Αταλάντα σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος.