Συνεχίζει να απογοητεύει η Άρσεναλ, ηττήθηκε και από την Άστον Βίλα

Μεγάλη νίκη για την Άστον Βίλα, η οποία επικράτησε της Άρσεναλ και πλησίασε ακόμα περισσότερο την πρώτη τετράδα.

Η Άστον Βίλα φιλοξένησε στο «Βίλα Παρκ» την Άρσεναλ για την 23η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και σε ένα παιχνίδι, όπου δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, πήρε τη νίκη με 1-0, ανέβηκε στους 35 βαθμούς και συνεχίζει να πλησιάζει «απειλητικά» την τετράδα, έχοντας και δύο ματς λιγότερα.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους «χωριάτες» καθώς μόλις στο 2′ άνοιξαν τον σκορ με τον Γουάτκινς. Η Άστον Βίλα κρατούσε εύκολα το προβάδισμα καθώς η Άρσεναλ δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Εμιλιάνο Μαρτίνεζ, έχοντας μια ανούσια κατοχή μπάλας. Οι δύο ομάδες πήγαν με το 1-0 στα αποδυτήρια, σε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχε κάτι το συναρπαστικό.

Στην επανάληψη, συνεχίστηκε η ίδια εικόνα, με τους «κανονιέρηδες» να μην μπορούν να βρουν κενούς χώρους παρά και την είσοδο του Ομπαμεγιάνγκ στο παιχνίδι και την Άστον Βίλα να κρατάει χωρίς ιδιαίτερο άγχος το προβάδισμα της. Στο 79′, λίγο έλειψε η ομάδα από το Μπέρμινχαμ να κάνει δύο τα τέρματα της με τον Γκρίλις, όμως ο Μάθιου Ράιαν πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση στο σουτ του Άγγλου μεσοεπιθετικού. Η συνέχεια δεν είχε κάτι το αξιόλογο και έτσι οι «χωριάτες» κέρδισαν για δεύτερη φορά την Άρσεναλ μέσα σε μια σεζόν μετά από την περίοδο 1992-93!

Άστον Βίλα (Σμιθ): Μαρτίνεζ – Κας, Κονσά, Μινγκς, Τάργκετ – Νακάμπα, ΜκΓκιν – Τραορέ (66′ Τρεζεκέ), Γκρίλις, Μπάρκλεϊ (78′ Ράμσεϊ) – Γουάτκινς

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ράιαν – Σοάρες (65′ Όντεγκααρντ), Γκάμπριελ, Χόλντινγκ, Μπεγιερίν – Τσάκα, Παρτέι (74′ Γούιλιαν) – Πεπέ, Σακά, Σμιθ Ρόου – Λακαζέτ (59′ Ομπαμεγιάνγκ)