Συντριπτική η Ρεάλ-Νίκη και για τη Παρί

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ρεάλ Μαδριτης κόντρα στη Γαλατασαράι στην Ισπανία, ενώ και η Παρί Σεν Ζερμέν νικησε τη Μπριζ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Ρεάλ Μαδρίτης-Γαλατασαράι

Κυρίαρχος ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στη Γαλατασαράι και πήρε μια εύκολη νικη με 5-0 στο Μπερναμπέου.

Η ομάδα του Ζιντάν με τη νίκη της έφτασε τους 7 βαθμούς και μένει στη δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου, πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ η Γαλατασαράι είναι τελευταία με μόλις έναν βαθμό.

Την προσοχή όλων κατάφερε να τραβάει ο Ροντρίγκο στο αποψινό παιχνίδι. Ο Βραζιλιάνος άσος με το… καλησπέρα, μόλις στο 4ο άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους και τρία λεπτά αργότερα, με κεφαλιά ο 18χρονος ήρθε να κάνει το 2-0.

Ο Ράμος στο 14’ με εύστοχο πέναλτι έγραψε το 3-0 για την ομάδα του. Πριν πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, στο 45’ ο Μπενζεμά ήταν αυτός σημείωσε το 4-0.

Στο 81’ ο Μπενζεμά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 5-0 και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ροντρίγκο διαμόρφωσε το τελικό 6-0, πετυχαίνοντας μάλιστα και χατ-τρικ.

Κίτρινες: Ν’ Ζόνζι, Βαλβέρδε, Μπάμπελ

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο (42’ Μεντί), Βαλβέρδε, Καζεμίρο (60’ Μόντριτς), Κρόος, Ροντρίγκο, Μπενζεμά, Αζάρ (68’ Ίσκο)

Γαλατασαράι: Μουσλέρα, Μαριάνο, Λουινταμά, Τεϊσέιρα, Ναγκατόμο (88’ Μπουγιούκ), Σερί, Ν’ Ζόνζι (46’ Μπαϊράμ), Λεμινά, Φεγκουλί, Αντόνε (46’ Ντονκ), Μπάμπελ

Παρί Σεν Ζερμέν-Μπριζ

Την ίδια ώρα η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε απέναντι στη Μπριζ με 1-0.

Με τη νίκη της, η πρωταθλήτρια Γαλλίας αύξησε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά της από τη Ρεάλ Μαδρίτης και με 12 βαθμούς φιγουράρει στην κορυφή του ομίλου. Αντιθέτως, με μόλις 2 βαθμούς η Μπριζ βρίσκεται στην 3η θέση.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε στο 21ο λεπτό ο Ικάρντι, χαρίζοντας στους Παριζιάνους τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν την ισοφάριση στο 76’ όταν ο Ντιάν εκτέλεσε πέναλτι, δίχως όμως επιτυχία.

Κίτρινες: Μπαλάντα, Βεράτι, Σίλβα

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Νταγκμπά, Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ, Γκεγέ, Μαρκίνιος, Βεράτι (90’ Σαράμπια), Ντι Μαρία, Ικάρντι (72’ Καβάνι), Εμπαπέ (83’ Ντράξλερ)

Μπριζ: Μινιολέ, Κοσουνού, Μέχελε, Ντελί, Ρίκα, Μπαλάντα, Ντένις, Ριτς (86’ Ντε Κετελάερε), Βανάκεν, Ντιατά (77’ Σχράιβερς), Οκερέκε (67’ Ντιάν)