Συντριβή του Προμηθέα στη Γαλλία από τη Μονακό

Παρά την πολύ καλή παρουσία που είχε στην νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο Προμηθέας Πάτρας, γνώρισε την ήττα απο την Μονακό στην Γαλλία με 80-59.

Οι Πατρινοί ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν ήταν αρκετό για να τους δώσει τη νίκη.  Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα, καθώς βρέθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο να χάνει με 33-6!

Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα ο Αγραβάνηςμε 12, ενώ ακολούθησε ο Κασελάκης με 10 πόντους. Για τους Μονεγάσκους ξεχώρισαν οι Μποστ με 16, Κλέμονς με 15 και Λακόμπ με 14 πόντους.

Παρά τη “βαριά” ήττα ο Προμηθέας προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες του Eurocup, χάρις στη νίκη της Μπολόνια επί της Μακάμπι Ρισόν.

Αναλυτικά το ματς:

Ο Προμηθέας δεν μπήκε καλά στον αγώνα ,όντας εξαιρετικά άστοχος κάτι που επέτρεψε στην Μονακό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 12-0 στα 3 λεπτά αγώνα. Ο Προμηθέας «έσπασε το ρόδι» με τις βολές του Οκτάβιους Έλις. Οι Γάλλοι συνέχισαν να σκοράρουν και ο Προμηθέας βρέθηκε να κυνηγάει με 22-2 στα 3’12″. Το ανελέητο σκοράρισμα τον Γάλλων ανάγκασε τον Μάκη Γιατρά να καλέσει ταιμ αουτ στα 2’30″ (26-2). Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 3/4 βολές έκανε το 28-5. Η Μονακό ανέβασε πάλι την διαφορά στο +25, όμως ξανά με μια εύστοχη βολή ο Ρόμπινσον έκανε το 30-6. Η Μονακό είχε πάλι απάντηση με τρίποντο του Νόρις Κόουλ στα 2 δευτερα της περιόδου.

Το πρώτο σουτ εντός πεδιάς πέτυχε ο Κατσίβελης για το 35-8. Η αστοχία του Προμηθέα συνεχίστηκε και η γαλλική ομάδα αύξησε κι άλλο το σκορ (39-8). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μείωσε ξανά με βολές όμως οι βολές του Κλέμονς ανέβασαν πάλι το σκορ σε 41-10. Ξανά ο Αγραβάνης σκόραρε με το τρίτο καλάθι του Προμηθέα να έρχεται στα 4’01 της δεύτερης περιόδου (43-13). Ένα αντιαθλητικό στον Κλεμονς έδωσε 2 βολές στην Μονακό τις οποίες και εύστοχησε και σκόραρε στην ακριβώς επόμενη φάση για το 49-13. Αντίστοιχα ο Προμηθέας απάντησε με καλάθι από τον Έλις και 2/3 βολές από τον Ρόμπινσον (49-17).Τρίποντο του Ουαταρά για την Μονακό, 2 εύστοχες βολές από τον Ρόμπινσον για το 54-21 και timeout στα 31.5″.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας μπήκε βελτιωμένος, καθώς με ένα σερί 7-0 έριξε την διαφορά στο -25 με τα καλάθια των Αγραβάνη και Κασελάκη, αναγκάζοντας την Μονακό σε ταιμ αουτ (54-29). Το μικρό σερί των Πατρινών «έσπασε» ο Μπάκνερ για το 56-29. Η Μονακό έτρεξε ένα δικό της σερί για το 60-29. Έπειτα ο Κασελάκης σκόραρε για το 60-31, για να ανεβάσει ξανά την διαφορά ο Λακόμπ (62-31). Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου η ομάδα της Πάτρας είχε ένα επιμέρους σκορ 2-7 βελτιώνοντας την εικόνα του στον αγώνα (64-38).

Οι Μονεγάσκοι πέτυχαν ένα γκολ φάουλ με τον Κλέμονς για το 67-38, για να μειώσει ο Μπόγρης σε 67-40. Παρά το καλάθι του Μπάκνερ για το 69-40 οι Πατρινοί συνέχισαν να σκοράρουν, έχοντας σαφώς καλύτερη εικόνα από το πρώτο απογοητευτικό ημίχρονο (69-48). Ο Κασελάκης έριξε στιγμαια την διαφορά στους 19 με βολές, όμως ο Κόουλ έκανε το 71-50 στα 5’34″ πριν το τέλος. Ο Τιλί με τρίποντο «έγραψε» το 74-50, με τις βολές του Κατσίβελη να κάνουν το 74-52. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικά, χωρίς να αλλάζουν κάτι στην έκβαση του ματς παρά μόνο το σκορ να αυξάνεται στο τελικό 80-59.

Τα δεκάλεπτα: 33-6, 54-21, 64-38, 80-59

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μποστ 16 (9/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κλέμονς 15 (5/12 σουτ, 5/5 βολές, 4 κλεψίματα), Λακόμπ 13 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τιλί 5 (1), Γεγκέτ 2 (6 ριμπάουντ), Μπάκνερ 8 (4/4 δίποντα), Ουαταρά 7 (1), Κόουλ 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάνε 2

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Χολ 1 (0/5 σουτ), Μπαμπ (0/1 τρίποντο), Λίποβι (0/5 σουτ), Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 7, Φίλερ 5 (1), Ρόμπινσον 8 (1), Μπόγρης 6, Έλις 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2, Μπαζίνας