Τα 3.700 γκολ έφτασε ο Παναθηναϊκός

Το γκολ του Φεντερίκο Μακέντα στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης κόντρα στον Απόλλων Σμύρνης στη Ριζούπολη είναι το 3700ο στην ιστορία του Παναθηναϊκού στην Α1 Εθνική και στη Superleague, σύμφωνα με την τα στοιχεία της Λίγκας.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε χθες με 3-1 στη Ριζούπολη, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Superleague.

Στο 19ο λεπτό ο Χατζηθεοδωρίδης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ο Καμπετσής στο 49’ έκανε το 2-0 για τους πράσινους, ενώ στο 73’ ο Βαφέας μείωσε σε 2-1. Έξι λεπτά αργότερα ο Μακέντα απάντησε και έγραψε το τελικό 3-1 για το Τριφύλλι, πετυχαίνοντας το 3700ο γκολ του Συλλόγου.

Το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού το είχε βάλει ο Ανδρέας Παπαεμμανουήλ, στις 25 Οκτωβρίου 1959 κόντρα στον Παναιγιάλειο στη Λεωφόρο.

Το Τριφύλλι για να φτάσει τα 3700 γκολ χρειάστηκε 1956 αγώνες, με μέσο όρο 1.89 σε κάθε αγώνα.