Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Λυών με τη Μπρεστ

Η Λυών χαλάρωσε υπερβολικά απέναντι στη Μπρεστ, αλλά κατάφερε και έφυγε με το διπλό από τη Βρετάνη

Στο παιχνίδι που άνοιξε την 26η αγωνιστική της Ligue 1, η Λυών επικράτησε της Μπρεστ στη Βρετάνη με 2-3 και είναι προς το παρόν στην 1η θέση με 55 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στη 12η με 31 βαθμούς.

Η ομάδα του Γκαρσία κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας τρία γκολ με τους Πακέτα στο 9′, Αουάρ στο 29′ και Ντεπάι στο 44′. Η Μπρεστ έβαλε δύο γκολ με τον Σαρντονέ στο 53′ και με τον Καρντόνα στο 74′, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.

Η πρώτη φάση έγινε στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, όπου μετά από σέντρα στην περιοχή ο Μουνιέ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Λόπες απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 9′ τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Μπρεστ, του Σιμπουά που έχασε την μπάλα στην διεκδίκηση και ο Πακέτα σκόραρε για το 0-1 της Λυών.

Λίγο αργότερα στο 25ο λεπτό, πάλι ο Μουνιέ έκανε την κεφαλιά αλλά για ακόμα μία φορά βρήκε τον Λόπες σε ετοιμότητα.

Στο 29′ ο Ντεπάι τροφοδότησε τον Αουάρ εντός περιοχής και εκείνος με ένα χαμηλό σουτ σημάδεψε σωστά για το 0-2 της ομάδας του.

Έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Εκαμπί στο 37′ έπιασε την κεφαλιά αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Στο 44′ ο Σιμπουά υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι και ο Ντεπάι που ανέλαβε την εκτέλεση ευστόχησε και έκανε το 0-3 για τους φιλοξενούμενους. Το 0-3 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 51′, ο Ονορά σούταρε από καλό σημείο αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Στο 53ο λεπτό, ο Οναρά έκανε την σέντρα και ο Σαρντονέ με κεφαλιά μείωσε σε 1-3 για την Μπρεστ.

Στο 61′, ο Ντεπάι βρήκε χώρο και σούταρε από μέση απόσταση, όμως ο Σιμπουά απέκρουσε.

Στην απευθείας επόμενη φάση στο 63′ ο Εκαμπί πάτησε περιοχή έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και σούταρε, αλλά ο Σιμπουά είχε ξανά απάντηση.

Αρκετά λεπτά αργότερα, στο 74′ ο Ντεπάι έκανε ωραία ατομική ενέργεια με το τελείωμά του να σταματάει στο αριστερό δοκάρι.

Στην ακριβώς επόμενη φάση, ο Σαρντονέ βρήκε τον Καρντόνα στην περιοχή που με υποδειγματική εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-3.

Στο 82′ ο Λασνέ πήρε την κεφαλιά που κατέληξε ελάχιστα άουτ. Το 2-3 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 40′ Μπελκεμπλά, 56′ Ντε Σίλιο, 90+7′ Πακέτα

Μπρεστ (Ολιό): Σιμπουά, Σαρντονέ, Πέρο, Πιέρ-Γκάμπριελ (67′ Φασουριέ), Χερελέ, Λασνέ (87′ Φαντιγκά), Φεβρ (67′ Σαρμπονιέρ), Μπελκεμπλά, Ονορά (88′ Λε Ντουάρον), Καρντόνα, Μουνιέ.

Λυών (Γκαρσία): Λόπες, Ντιμπουά, Ντενάιερ, Ντιομαντέ, Ντε Σίλιο, Πακέτα, Μπρούνο (71′ Κακουέρε), Μέντες, Αουάρ (72′ Καντεγουέρε), Ντεπάι (88′ Σλιμανί), Εκαμπί (78′ Κορνέτ).