Τάσεις αυτοκτονίας από τον Ολυμπιακό που μπαίνει σε μεγάλες περιπέτειες

Τα έκανε θάλασσα ο Ολυμπιακός και πλέον δεν κρατά ο ίδιος την τύχη του στα χέρια του, όντας εξαιρετικά αμφίβολος για την πρόκριση στα πλέι οφ. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 68-72 από τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ και μπαίνει σε μεγάλες περιπέτειες αναφορικά με την είσοδό του στην τελική οκτάδα της διοργάνωσης.

Με μεγάλο ανταγωνισμό και αρκετά καλό ρυθμό ξεκίνησε το ματς “ζωής και θανάτου” ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Ζαλγίρις Κάουνας καθώς το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού ήταν 10-6 και οι δυο ομάδες έδειχναν από την αρχή πως θα τα παίξουν όλα για όλα για την νίκη. Όπως ακριβώς ξεκίνησε η πρώτη περίοδος εντός του παρκέ, έτσι ακριβώς και ολοκληρώθηκε με το σκορ να σταματάει στο 18-16 υπέρ των “Ερυθρόλευκων” αλλά όπως ήταν εύκολα αντιληπτό η διαφορά του “καλαθιού” κρινόταν τελείως ρευστή και επικίνδυνη.

Η έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να μένει πίσω στο σκορ μόλις στα πρώτα του δύο λεπτά (18-21 και με την Ζαλγκίρις να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ) ενώ η υπεροχή των Λιθουανών συνεχίστηκε μέχρι και την έλευση του μισού της δεύτερης περιόδου καθώς το 24-27 ήταν γεγονός. Παίρνοντας “φόρα” κυρίως οι Weber και Μιλουτίνοφ, οι “Ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με το υπέρ τους 38-34 σε ένα παιχνίδι όμως όπου οι Λιθουανοί τους δυσκολεύουν πολύ ειδικά με τα απίστευτα τρεξίματα τους αλλά και με την ικανότητά τους να “γυρίζουν” το παιχνίδι σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλάτ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με αποτελεσματικότατη άμυνα δίνοντάς της την ευκαιρία να διατηρήσει μια απόσταση ασφαλείας από τους Λιθουανούς οι οποίοι έδειχναν να επηρεάζονται από την αποτελεσματικότητα των αντιπάλων τους. Έτσι, οι “Ερυθρόλευκοι” στηριζόμενοι τόσο στην άμυνά τους όσο και στην εκπληκτική μέχρι τότε απόδοση του Νίκολα Μιλουτίνοφ (παρά το 0-9 των Λιθουανών στα τελευταία δύο λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου), κατάφεραν να ηγούνται στου σκορ με 51-48 στην λήξη της τρίτης περιόδου δείχνοντας έτσι πως είναι κοντά σε μια νίκη βάλσαμο στην προσπάθειά τους για εισαγωγή στα play-off της Euroleague.

Η πολυπόθητη νίκη τελικά… δεν ήρθε ποτέ καθώς ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει την σθεναρή αντίσταση της πολύ καλής ομάδας του Σάρας Γιασκεβίτσιους (ηγούνταν με 57-62 στα μέσα της τέταρτης περιόδου και γενικά δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλάτ) καταφέρνοντας έτσι να ηττηθεί με 68-72 και να μπει σε μεγάλους μπελάδες στην υπόθεση πρόκριση στα play-offs. Πλέον, οι “Ερυθρόλευκοι” δεν καθορίζουν την τύχη τους καθώς όχι μόνο θέλουν νίκη δική τους στην τελευταία αγωνιστική της διοργάνωσης επί της Νταρουσάφακα, αλλά θέλουν παράλληλα και ήττα των Λιθουανών επί της Ρεάλ αλλά και της Αρμάνι Μιλάνο επί της Εφές ταυτόχρονα.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουέμπερ 26 (2), Γουίλιαμς-Γκος 8, Τουπάν, Μιλουτίνοφ 18 (12ριμπ.), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης, ΛεΝτέι 3.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 13, Τόμπσον 6, Γουόλτερς 7, Γουόλκαπ 2, Βέστερμαν 11 (3), Μιλάκνις 9 (3), Γουάιτ 14 (2), Γκριγκόνις 10, Καβαλιάουσκας, Ουλάνοβας.