Τελικό με buzzer beater η Τότεναμ!

Η ”εφτάψυχη” Τότεναμ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο πρώτο μέρος από τον Άγιαξ, ανέτρεψε το παιχνίδι στο δεύτερο (2-3), με χατ τρικ του Μόουρα και με γκολ στο 95′ προκρίθηκε στον τελικό του εφετινού Τσάμπιονς Λιγκ (συν. σκορ 3-3).

Ντε Λιχτ και Ζιγιέ έκανε το 2-0 για τον Αίαντα, για να κάνει την απόλυτη ανατροπή η ομάδα του Ποκετίνο με τα τρία γκολ του Μόουρα. Τρία δοκάρια είχαν οι Λονδρέζοι, ενώ οι γηπεδούχοι ένα.

Αγγλικός εμφύλιος στον τελικό με τους “Spurs” να αντιμετωπίζουν την Λίβερπουλ και θα είναι ο 3ος τελικός στην ιστορία με ομάδες από την Αγγλία. Οι αλλοι δύο ήταν το 1972 Τότεναμ με Γουλβς και το 2008 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ -Τσέλσι.

Επίσης ο Μοουρα έγινε ο 5ος παίκτης στην ιστορία του Τσάμπιονς λιγκ που πετυχαίνει χατ-τρικ σε ημιτελικά.

Ο Άγιαξ πήρε μεγάλο προβάδισμα στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε της Τότεναμ με 2-0 με τέρματα των Ντε Λιχτ και Ζιγιέχ.

Στο 5′ ο Άγιαξ κέρδισε κόρνερ, ο Ντε Λιχτ πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0′.

Στο επόμενο λεπτό η Τότεναμ είχε δοκάρι με τον Σον. Ο Νοτιοκορεάτης έκανε σέντρα σουτ που βρήκε το δεξί δοκάρι του Ονανά.

Στο 30′ απείλησε ξανά ο Άγιαξ με τον Ντούσαν Τάντιτς. Ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή, ντρίμπλαρε τους αμυντικούς την Τότεναμ, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Το 2-0 έγινε πέντε λεπτά αργότερα με τον Ζιγιέχ. Ο Τάντιτς έκανε όμορφη κούρσα, σέντραρε προς τον Ζιγιέχ που με όμορφο τελείωμα έγραψε το 2-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Τότεναμ έκανε αυτό που δεν πίστευε κανείς και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λούκας Μόουρα, ο οποίος σκόραρε τρία τέρματα ”κατάπιε” τα μωρά του Άγιαξ και πήρε την πρόκριση στο 95′!

Στο 55′ η Τότεναμ μείωσε το σκορ με τον Μόουρα. Ο Ρόουζ έκανε όμορφη βαθειά μπαλιά προς τον Άλι, αυτός πάσαρε στον Μόουρα που βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Ονανά και με ψύχραιμο πλασέ μείωσε το σκορ σε 2-1.

Η Τότεναμ ισοφάρισε στο 58′ και πάλι με τον Μόουρα.  Ο Τριπιέρ γύρισε από τα δεξιά προς το Γιορέντε, αυτός πλάσαρε πάνω στον Ονανά, αλλά η λάθος απομάκρυνση της άμυνας έδωσε την ευκαιρία στον Μόουρα για το 2-2 κάτι που υλοποίησε με ωραίο σουτ.

Στο 71′ ο Άγιαξ δημιούργησε ευκαιρία για πρώτη φορά στο δεύτερος μέρος. Το κόρνερ εκτελέστηκε από τα δεξιά, η μπάλα απομακρύνθηκε εκεί που ήταν ο Ντε Λιχτ που γύρισε, η μπάλα είχε κατεύθυνση προς το τέρμα, αλλά ο Γιορίς έδιωξε με υπερένταση.

Στο 79′ ο Ζιγιέχ έχασε σημαντική ευκαιρία για το 3-2. Ο Μαροκινός βρέθηκε εκτός περιοχής, σούταρε, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Γιορίς.

Στο 87′ ο Βερτόνχεν βρέθηκε μόνος του στην περιοχή από το κόρνερ, πήρε την κεφαλιά η μπάλα πήγε στο δοκάρι, αλλά η δεύτερη ευκαιρία του κόπηκε από τους αμυντικούς του Αίαντα.

Στο 88′ ο Σον βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και εκτός εστίας.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άγιαξ έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Ζιγιέχ που έκανε όμορφο πλασέ από τα αριστερά, αλλά ο Γιορίς έδιωξε εντυπωσιακά.

Στο 95′ ο Μόουρα έγραψε με χρυσά γράμματα το όνομα του στην ιστορία και πέτυχε Χαρ τρικ με όμορφο τέρμα από ασίστ του του Λιορέντε και πανέμορφο πλασέ του Βραζιλιάνου επιθετικού.

Κίτρινες: Ντόλμπεργκ, Σισοκό, Ζιγιέχ, Ρόουζ

Άγιαξ: Ονανά, Μαζραουί, Μπλιντ, Ντε Λιχτ, Ταγλιαφίκο, Ντε Γιόνγκ, Ζιγές, Σένε(Βέλτμαν 60′), Φαν ντε Μπέεκ(Μαγκαλάν 90′), Τάνιτς, Ντόλμπεργκ (Σενγκράβεν 67′)

Τότεναμ: Λιορίς, Τρίπιερ(Λαμέλα 81′), Αλντερβάιρελντ, Βερτόγκεν, Ρόουζ(Ντέιβις 82′), Γουνιάμα(Γιορέντε 46′), Σισοκό, Έρικσεν, Ντέλε Άλι, Λούκας, Σον.