Στον τελικό του BCL η Μπούργος

Η Ισπανική Μπούργος νίκησε τη γαλλική Ντιζόν και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Μία σπουδαία επιτυχία πανηγύρισε η Μπούργος στο παρκέ του «ΟΑΚΑ», καθώς επιβλήθηκε της Ντιζόν στον πρώτο ημιτελικό του Final-8 με 81-67 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Basketball Champions League και μάλιστα ούσα αουτσάιντερ!

Εκπληκτικός ήταν ο Βίτορ Μπενίτε με 25 πόντους (5/7 τρίποντα), δύο ασίστ και δύο ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική δουλειά έκαναν ο Χόρτον με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Κράβιτς με 11 πόντους, έξι ασίστ, πέντε ριμπάουντ και δύο κλεψίματα.

Για τους ηττημένους αξιοπρόσεκτη προσπάθεια έκανε ο Ζουλιέν με τους 17 πόντους, ακολούθησε ο Σάιμον με 14 και ο Σασάνγκ με 12, αλλά αυτοί οι τρεις ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η γαλλική ομάδα. Έχασε μεγάλη ευκαιρία η Ντιζόν να βρεθεί για δεύτερη φορά σε ευρωπαϊκό τελικό, μετά και το μακρινό 2004 όταν ήταν φιναλίστ του FIBA EuroCup Challenge.

Πλέον η Μπούργος περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στον τελικό της Κυριακής (4/10, 20:00) που θα προκύψει από το ζευγάρι του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Σαραγόσα. Να σημειωθεί πως είναι η δεύτερη ομάδα μετά την Τενερίφη που θα παίξει στον τελικό του BCL!

Με την έναρξη της πρώτης περιόδου, η Ντιζόν με μπροστάρη τον Σάιμον που πέτυχε πέντε πόντους προηγήθηκε με 11-7 (στο 5’). Ωστόσο, ο αρχηγός της Μπούργος Μπενίτε με 2/2 τρίποντα και 10 σερί πόντους, έβαλε μπροστά την ομάδα του με 17-11 (στο 8’) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-13για την ισπανική ομάδα. Στον αντίποδα εκείνη την στιγμή, η Ντιζόν είχε ήδη επτά λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες σκλήρηναν στην άμυνα αλλά η Μπούργος κράτησε την σημαντική διαφορά με την οποία είχε κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο (26-18 στο 14’).  Τότε, με σερί 8-0 και 2/2 τρίποντα από Μπαρέρο και Χόρτον η Μπούργος προηγήθηκε για πρώτη φορά με +18 και μάλιστα με double score (36-18 στο 17’) και επέβαλλε πλήρως τον δικό της ρυθμό. Η αντίδραση της γαλλικής ομάδας ήρθε με επιμέρους σκορ 12-2 που μείωσαν σε 38-30 (στο 19’) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-30 (στο 20′).

Η τρίτη περίοδος του ημιτελικου, ξεκίνησε με την Μπούργος μπροστά στο σκορ και με το διψήφιο προβάδισμα της χάρη στον Χόρτον που ήταν αφηνιασμένος  και με τους 17 πόντους που σκόραρε, έβαλε αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά στο 55-41 (στο 25′). Η ομάδα του Ζαν Λουί Μποργκ «έσφιξε» όσο μπορούσε την άμυνα της και με αιχμή του δόρατος τον Ζουλιέν που σκόραρε σερί πόντους μείωσε σε 55-49 (στο 28′) μένοντας «ζωντανοί» στο ματς ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 59-50 (στο 30′).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι άμυνες είχαν ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο και η Μπούργος ήταν κοντά στην νίκη – πρόκριση ούσα μπροστά με 69-55 (στο 35′) χάρη σε 2/2 τρίποντα και πάλι του Μπενίτε και ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό. Κάπου εκεί η Ντιζόν «ξεφούσκωσε» και στα τελευταία δύο λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους (79-59) και αναπόφευκτα ήρθε το τελικό σκορ  υπέρ της ομάδας του Χουάν Πεναρόγια με 81-67!

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 43-30, 59-50, 81-67.

Μπούργος (Πεναρόγια): Μπαρέρα 6 (2), Κράβιτς 11 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κουίλι, Ρένφρο (6 ασίστ), Σάλβο, Μπενίτε 25 (5/9 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Κουκ, Χόρτον 19 (4/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 6 (2), Ραμπασέδα 7 (1), Ριβέρο 3, Σακό 4

Ντιζόν (Λενάμ): Σασάνγκ 12 (6/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Τζόνσον 6, Ζουλιέν 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λουμ 7, Σάιμον 14 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές), Αλίνγκ 2, Χόλστον 6 (1/8 σουτ, 5 ασίστ), Βάνγουιν 3 (1)