Ηττήθηκε ο Τσιτσιπάς από τον Μεντβέντεφ

Ηττήθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς από τον Ντανίιλ Μεντβέντεφ στον ημιτελικό του Αυστραλιανού Όπεν.

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς από τον Ντανίιλ Μεντβέντεφ για τον ημιτελικό του Australian Open και έτσι δεν θα μπορέσει να διεκδικήσει το τρόπαιο στο πρώτο Grand Slam της χρονιάς.

Ο Ρώσος, νο4 στην παγκόσμια κατάταξη, νίκησε τον Έλληνα τενίστα ο οποίος ήταν κουρασμένος από το παιχνίδι με τον Ράφαελ Ναδάλ.

Ο Μεντβέντεφ νίκησε με 6-4, 6-2, 7-5, και θα διεκδικήσει την Κυριακή το τρόπαιο στον τελικό κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς. Το παιχνίδι κράτησε 2 ώρες και 9 λεπτά στη Rod Laver Arena, ενήταν η 20ή συνεχόμενη νίκη του. ώ για τον Ρώσο

Με εντυπωσιακό σερβίς και τρομερή σταθερότητα, ο Ρώσος είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και μόνο για ένα μικρό διάστημα στα μέσα του 3ου σετ, έχασε την αυτοσυγκέντρωση του, αλλά στο τέλος κατάφερε να φθάσει στη νίκη.

Έτσι, πήρε την πρόκριση για το δεύτερο τελικό Grand Slam της καριέρας του, μετά το US Open 2019, όπου ηττήθηκε από τον Ναδάλ, και την Κυριακή θα τεθεί αντιμέτωπος με τον «μόνιμο» πρωταθλητή τα τελευταία χρόνια στη Μελβούρνη, Τζόκοβιτς, στην 8η μεταξύ τους αναμέτρηση στο tour, με τον Σέρβο να προηγείται 4-3 στις νίκες.

Να σημειωθεί πως ο «Νόλε» είναι οκτώ φορές νικητής του Australian Open και θα επιδιώξει την κατάκτηση του ένατου τίτλου.