Τεράστια νίκη με εκπληκτική εμφάνιση ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ πέτυχε σπουδαία νίκη με 4-1 επί του Πανιωνίου στο Γεντί Κουλέ, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague 1.

Οι Κρητικοί με εκπληκτική εμφάνιση κατάφεραν να πάρουν μια δίκαιη νίκη. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε στο 10 με τον Αραμπούλι, για να φτάσουν οι γηπεδούχοι στη νίκη και με ανατροπή με τα γκολ των Τσιλιανίδη, Σεμέδο (2γκολ) και Νέιρα.

Ο ΟΦΗ είναι στην 4η θέση με 13 βαθμούς, ενώ οι κυανέρυθροι παραμένουν στην τελευταία θέση με -2 βαθμούς.

Ο Αραμπούλι άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, με ένα  ωραίο πλασέ, κάνοντας το 0-1 υπέρ του Πανιωνίου.

Ο ΟΦΗ είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και ήταν πολύ καλύτερος από τον Πανιώνιο , πίεζε αρκετά, προσπαθώντας να σκοράρει.

Το γκολ ήρθε στο 31ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη, έστρωσε για τον Σεμέδο και αυτός έκανε το 1-1.

Στο 40ο λεπτό του αγώνα ο Παπαγεωργίου σκόραρε για τον Πανιώνιο, αλλά ο Σέζος μετά την χρήση του VAR, ακύρωσε το γκολ, για φάουλ που είχε προηγηθεί πάνω στον Σεμέδο.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης, δεν άργησε να έρθει το γκολ από τους γηπεδούχους. Ο Σεμέδο στο 55ο λέπτο έδωσε πάσα στον Φιγκερέιδο, εκείνος με την σειρά του στον Νέιρα, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1.

Στο 71ο λεπτό ο καταιγιστικός ΟΦΗ έκανε το 3-1, αφού ο Μαρινάκης έκλεψε από τον Σαραμαντά και σε συνεργασία των Ναμπί, Σεμέδο και Κοροβέση, η μπάλα έφτασε στα δίχτυα του Πανιωνίου από τα πόδια του Τσιλιανίδη.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Σεμέδο με σουτ μέσα από την περιοχή, πέτυχε το τελικό 4-1.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Σακόρ, Καμαρά, Σωτηρίου, Ευαγγέλου

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης(77’ Κουτρουμπής), Νέιρα(85’ Στάικος), Σακόρ, Τσιλιανίδης, Ναμπί(82’ Μάνος), Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο

Πανιωνιος (Παπαγεωργίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου(79’ Δούμτσιος), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Μακσίμοβιτς, Τσιλούλης( 59’ Καμαρά), Παπανικολάου(86’Μασούρας), Μιλόγεβιτς, Αραμπούλι