Τεράστιο διπλό της Λεβερκούζεν στο Αλιάντς Αρένα

Διπλό-βόμβα μεγατόνων σημείωσε η Μπάγερ Λεβερκούζεν στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου επικρατώντας με 1-2.

Οι “ασπιρίνες” έφυγαν νικηφόρες από το Αλιάντς Αρένα για πρώτη φορά μετά το 2012, όπου και τότε είχαν επικρατήσει με το ίδιο ακριβές σκορ(1-2), μιας και στις τελευταίες έξι αναμετρήσεις μετρούσαν ισάριθμες ήττες.

Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Ο Μπέιλι έδωσε δύο φορές το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Την πρώτη φορά με την συμπλήρωση του δεκαλέπτου(10′) και την δεύτερη στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης.

Για τους γηπεδούχους ο Τόμας Μιούλερ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ένα λεπτό νωρίτερα(34′).

Στα εναπομείναντα δέκα λεπτά της αναμέτρησης ο Τζόναθαν Ταχ πήρε πιο νωρίς τον δρόμο για τα αποδυτήρια αντικρίζοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης για φάουλ που έκανε ως τελευταίος παίκτης.

Η Μπάγερν δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα σε αυτό το μικρό χρονικό διάστημα. Έτσι το 1-2 παρέμεινε το τελικό αποτέλεσμα στον φωτεινό πίνακα.

Πλέον η Μπάγερν έμεινε λίγο πίσω στην διεκδίκηση του τίτλου μιας και βρίσκεται στην 4η θέση με 24 βαθμούς ενώ η Μπαγερ Λεβερκούζεν σκαρφάλωσε στην 7η με 22 βαθμούς στο σύνολο.