Τέταρτη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, παραμονή για Γουέστ Χαμ

Με τον βαθμό έφυγε από το Λονδίνο, Γιουνάιτεντ και έχει στο χέρι της την θέση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Για την 37η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε ισόπαλη με 1-1 με την Γουέστ Χαμ και αναμένεται μάχη με την Λέστερ στο τελευταίο παιχνίδι μεταξύ τους.

Το παιχνίδι καθόλη του την διάρκεια ήταν ισορροπημένο και δικαίως ήρθε ισόπαλο με τις δύο ομάδες να μην μπορούμε να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε ένα δεύτερο τέρμα που θα τους έδινε την νίκη.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του παιχνιδιού έγινε στο 32′ με την κεφαλιά του Ογκμπόνα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Η αμέσως επόμενη ήταν το γκολ της Γουέστ Χαμ.
Ο Αντόνιο θέλησε να περάσει μία πάσα και ο Πογκμπά έβαλε το χέρι του. Αρχικά ο Τίρνι δεν καταλόγισε την παράβαση, όμως ύστερα από επέμβαση του VAR πήρε την σωστή απόφαση.
Το πέναλτι εκτελέστηκε από τον πρώτο σκόρερ της ομάδας από το Λονδίνο, Αντόνιο αυτός νίκησε τον Ντε Χέα και έδωσε το προβάδισμα στα Σφυριά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Γιουνάιτεντ έγινε πιο επιθετική και το έδειξε με το καλημέρα καθώς ισοφάρισε με τον Μέισον Γκρίνγουντ στο 51ο λεπτό.
Ο 18χρονος δέχτηκε την πάσα από τον Μαρσιάλ και βρήκε δίχτυα για 17η φορά στην σεζόν κάτι το οποίο είχαν κάνει μόλις τρείς ποδοσφαιριστές σε αυτή την ηλικία.
Ο λόγος για τους Θρύλους των κόκκινων διαβόλων Τζορτζ Μπεστ (1965-66), Μπράιαν Κιντ (1967-68) και Γουέιν Ρούνι (2004-05).

Στο 54ο λεπτό ο Μαρσιάλ λίγο έλειψε να ολοκλήρωση την ανατροπή με το σουτ μέσα από την περιοχή που βρήκε σε σώματα και έφυγε κόρνερ.

Ύστερα η Γουέστ Χαμ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε δύο πολύ καλές ευκαιρίες.

Πρώτα, με τον Ντε Χέα να λέει “όχι” στον Μπόουεν στο 62′ και στο 68′ με το σουτ του Ράις να γλύφει το δεξί δοκάρι του Ισπανού Κίπερ.
Στην συνέχεια το άγχος των δύο ομάδων δεν επέτρεψε να δημιουργήσουν κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο βαθμός αυτός έδωσε πλεονέκτημα ενός βαθμού στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την διεκδίκηση από την Λέστερ της θέσης του Τσάμπιονς Λιγκ ενώ η Γουέστ Χαμ εξασφάλισε την παραμονή της.

Οι συνθέσεις:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γουίλιαμς, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Φοσού-Μενσά (46′ Βαν-Μπιζάκα), Μάτιτς, Πογκμπά, Ράσφορντ (85′ Ιγκάλο), Φερνάντες, Γκρίνγουντ, Μαρσιάλ

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Τζόνσον, Ντιόπ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ (75′ Μαζουακού), Ράις, Σούτσεκ, Μπόουεν (90+1′ Γιαρμολένκο), Νομπλ, Φορνάλς, Αντόνιο (78′ Αλέ)