Τετραπέρατη Βαγιεκάνο

Στην Μαδρίτη η Ράγιο Βαγιεκάνο φιλοξένησε και επικράτησε με 4-2 επί της Θέλτα για το πρωτάθλημα της La Liga, σε μία προσπάθεια της να συγκεντρώσει τους πολύτιμους βαθμούς που αναζητεί για να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Γκολ με το καλημέρα(4′) για τους γηπεδούχους με τον επιθετικό της Ραούλ Ντε Τόμας να χρίζεται σκόρερ με μία πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ που άφησε στήλη άλατος τον γκολκίπερ της Θέλτα.

Εκεί η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση όπου δεν σάστισαν και γύρισαν το παιχνίδι κι αυτή με δύο στατικές φάσεις. Αρχικά στο 13′ με τον Αραούχο από μία φάση διαρκείας σε ένα κόρνερ κερδισμένο και αργότερα στο 18′ με τον Μαξιμιλιάνο Γκόμες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Πριν κλείσει το ημίχρονο ο Ραούλ Ντε Τόμας ξαναβρήκε δίχτυα κι έφερε το ματς και πάλι στα ίσια. Ο Περουβιανός δεξιός οπισθοφύλακας Λουίς Αντβίνκουλα έβγαλε την συρτή σέντρα και ο Ραούλ φάτσα με το τέρμα αμαρκάριστος δεν μπόρεσε να αστοχήσει.

Την δεύτερη ολική ανατροπή στο παιχνίδι ολοκλήρωσαν οι γηπεδούχοι στο 77′ με το χατ-τρικ του Ντε Τόμας με ένα βολ πλανέ ύστερα από μια άψογη συνεργασία από τα αριστερά.

Το τελικό εμφατικό σκορ έγραψε ο έτερος επιθετικός Μπέμπε που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι από πλεονεκτική θέση τετ-α-τετ σε μια εκδήλωση αντεπίθεσης.