Θεμέλια πρόκρισης για την Τσέλσι

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχτηκαν Τσέλσι και Άιντραχτ Φρανκφούρτης στον πρώτο ημιτελικό του Europa League, με το αποτέλεσμα να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για το ματς της επόμενης εβδομάδας στο «Στάνφορντ Μπρίτζ».

Η Τσέλσι έχει ουσιαστικά το πλεονέκτημα από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα κόντρα στους Γερμανούς.

Οι γηπεδούχοι προέρχονται από μια δύσκολη πρόκριση επί της Μπενφίκα ενώ η Τσέλσι είχε πιο εύκολο έργο κόντρα στην Σλάβια Πράγας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Τσέλσι μπήκε απειλητικά στο παιχνίδι, έχοντας το πάνω χέρι ωστόσο η Άιντραχτ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 23’ με τον Γιόβιτς. Ο Κόστιτς έκανε ωραία επίθεση από τα αριστερά και ο Γιόβιτς με κεφαλιά νίκησε τον Κέπα και έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Αυτό ήταν το ένατο φετινό γκολ του Γιόβιτς στο Europa League.

Οι «μπλε» μετά το γκολ προσπάθησαν να βρουν τα πατήματα τους και απείλησε με τον Πέντρο στο 27’ ενώ συνέχισε την πίεση και στο 41’ ο Τσικ έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Η Τσέλσι είχε την κατοχή προσπαθούσε να βρει το γκολ μένοντας σταθερά στην περιοχή των γηπεδούχων και δευτερόλεπτα πριν εκπνεύσει ο χρόνος του πρώτου ημιχρόνου μετά από ασίστ του Λοφτους Τσικ, ο Πέντρο έφερε το ματς στα ίσα, πετυχαίνοντας το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ.

Στο δεύτερο μέρος οι Λονδρέζοι μπήκαν δυνατά με την πρώτη ευκαιρία να ανήκει στον Λόφτους Τσικ, μέσα στην περιοχή έκανε το γυριστό σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

Η Τσέλσι προσπάθησε να επιβληθεί και στο 59’ ο Νταβίντ Λουίζ εκτέλεσε το φάουλ, ο Τραπ βρήκε τη μπάλα και εν συνεχεία αυτή χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ. Η κατοχή ανήκε στην Τσέλσι με μοναδική σημαντική στιγμή για την Άιντραχτ στο 81’ μετά την παράλληλη μπαλιά προς τον Πασιένσια ο οποίος έκανε την προβολή αλλά δεν βρήκε τη μπάλα.

Ένα λάθος της άμυνας της Τσέλσι έδωσε την μπάλα στον Πασιένσια μέσα στην περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ γρήγορα.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και όλα θα κριθούν στον επόμενο αγώνα στο Λονδίνο.

Σκόρερ: 23’ Γιοβιτς / 45’ Πέντρο

ΑΙΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Άμπραχαμ, Χασέμπε, Χιντερέγκερ, Ντα Κόστα, Ρόντε, Φερνάντες (72’ Πασιένσια), Φαλέτ, Γκατσίνοβιτς (93’ Βίλεμς), Γιόβιτς, Κόστιτς

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Κρίστενσεν, Έμερσον, Καντέ, Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ (83’ Κόβατσιτς), Ουίλιαν (61’ Αζάρ), Ζιρού, Πέδρο