Την ήττα γνώρισε ο Παναιτωλικός από την ΑΕΚ

Δεν μπόρεσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός από την ΑΕΚ.

Για την 2η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 0-2 από την ΑΕΚ που ξεκίνησε με το δεξί την πρεμιέρα της.  Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τσιντώτας που απέκρουσε το πέναλτι του Ματσόλα. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Λιβάγια και ο Μάνταλος.

Στο πρώτο μέρος οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την ανούσια κατοχή της μπάλας, έχοντας στο ενεργητικό τους δυο περιπτώσεις που ανέβασαν τον σφυγμό στον Παναιτωλικό, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η πρώτη ήταν στο 7’ άστοχη κεφαλιά του Ολιβέιρα  και η δεύτερη ήταν στο 13’ με τον Ανσαριφάρντ να κόβεται από τον Καρασαλίδη .

Ο «τίτορμος» αν και είχε λιγότερο τη μπάλα, πήγε να γίνει απειλητικός με τον Μάζουρεκ στο 34’ η μπάλα όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Σε ένα νωχελικό πρώτο ημίχρονο αμφότερες  οι ομάδες δεν ήταν απειλητικές, η ΑΕΚ έψαχνε τα πατήματα της, με τον Παναιτωλικό να κρατά με άνεση το 0-0, μη δίνοντας δικαίωμα στους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα μπήκε πιο βελτιωμένη και πολιορκούσε συνεχώς την άμυνα των «καναρινιών» που κρατούσε έως το 68’, με τον Λιβάγια να γράφει το 1-0, έπειτα από το κόρνερ του Μαντάλου, ο οποίος ήταν ο ηγέτης των φιλοξενούμενων.

Οι Αγρινιώτες πήγαν να απαντήσουν από τα έντεκα βήματα, αλλά ο  Ματσόλα δεν νίκησε τον Τσιντώτα, το πέναλτι κερδήθηκε από τον  Ντίας στο 74′, όταν και ανατράπηκε από τον Τσιγκρίνσκι. Στο 87’ ο Μάνταλος άδειασε την άμυνα του Παναιτωλικού και σημείωσε το 0-2.

Έτσι η «Ενωση» απέδρασε από το Αγρίνιο με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, που της δίνει το περιθώριο να ανασάνει σε μια πολύ δύσκολη περίοδο, πέντε ημέρες πριν το καθοριστικό ματς με την Σεντ Γκάλεν για το Γιουρόπα Λιγκ.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας (82΄ Μεντίνα), Τζανακάκης (73΄ Μεντόζα), Βάντερσον, Ντάλσιο (85΄ Βέργος), Τσιγγάρας (81΄ Ταχάρ), Μάζουρεκ, Ντίας, Ματσόλα (81΄ Αριγίμπι)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Χνιντ (46΄ Μάνταλος), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες (90+2΄ Μπότος), Λιβάγια (90+2΄ Αλμπάνης), Παουλίνιο, Ινσούα, Ανσαριφάρντ (80΄ Λόπες), Ολιβέιρα.