Θριαμβευτικά πέρασε από τη Βαλένθια ο ‘Αγιαξ, δύσκολο διπλό η Τσέλσι

Ο Άγιαξ έκανε το 2Χ2 κόντρα στην Βαλένθια και “φιγουράρει” πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα του 8ου ομίλου των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου που διεξήχθη την ίδια ώρα η Τσέλσι επικράτησε της Λιλ και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς της.

Βαλένθια – Άγιαξ 0-3

Το απόλυτο με 6 βαθμούς διατηρεί ο Άγιαξ που επιβλήθηκε με 3-0 της Βαλένθια στο Μεστάγια.

Οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ζιγές, ενώ η Βαλένθια έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 25’, όταν ο Παρέχο αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Στο 34ο λεπτό ο Πρόμς διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους και στο 67’ ο Ντόνι Φαν Ντε Μπεκ διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Οι «νυχτερίδες» μετά την σημερινή ήττα παραμένουν στους 3 βαθμούς και στην τρίτη θέση.

Λιλ – Τσέλσι 1-2

Η Τσέλσι άφησε πίσω της τις άσχημες εμφανίσεις και την ήττα της πρεμιέρας από την Βαλένθια στο Στάμφορντ Μπριτζ και επικράτησε της Λιλ στο Πιερ-Μωρουά με 1-2.

Ο Άμπραχαμ άνοιξε το σκορ για τους «μπλε» στο 22’, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα ο Οσιμεν (32′) ισοφάρισε και διαμόρφωσε το 1-1. Η ομάδα του Λάμπαρντ ήθελε οπωσδήποτε τους τρεις βαθμούς της νίκης, συνέχισε να πιέζει και στο 77’ ο Γουίλιαν έβαλε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, σημειώνοντας το τελικό 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.