Θύμα έκπληξης από τη Λαμία και τον Σαράνοβ ο Ολυμπιακός

Θύμα έκπληξης έπεσε ο Ολυμπιακός ο οποίος γνώρισε την ήττα με 0-1 από τη Λαμία στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και σε συνδυασμό με το 3-3, αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Ένας Ολυμπιακός ο οποίος ήταν καταιγιστικός σε φάσεις, αλλά έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό Σαράνοβ, ο οποίος είχε «κατεβάσει ρολά», καθώς απέκρουσε ακόμη και το πέναλτι του Φορτούνη στο 86’ και ουσιαστικά αυτός ήταν που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Το γκολ που έδωσε την πρόκριση στη Λαμία πέτυχε ο Τόμας στο 52’, στην μοναδική τελική των φιλοξενούμενων στο ματς. Μάλιστα η Λαμία στην προηγουμένη φάση είχε αποκλείσει τον Παναθηναϊκό.

Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 62’ σε χέρι του Πλιάτσικα.

Το ματς

Με αλλαγές στην ενδεκάδα παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Γιούρι Λοντίγκιν ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός, Κούτρης και Τσιμίκας ξανά στα άκρα της άμυνας (μετά το ματς κόντρα στον ΟΦΗ), Μιράντα και Σισέ στόπερ. Οι Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης ήταν το δίδυμο των χαφ, με τον Νάτχο «δεκάρι», Μασούρα και Γκερέρο στα άκρα και τον Σολδάνο στην κορυφή της επίθεσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την απόλυτη κυριαρχία στο παιχνίδι, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Σολδάνο που σιγά σιγά βρίσκει τα πατήματά του. Καλό παιχνίδι έκαναν και οι Νάτχο-Γκερέρο-Μασούρας. Ωστόσο ενώ έφταναν στην περιοχή της Λαμίας (12 τελικές στο α’ ημίχρονο), έπεφταν πάνω στον Σαράνοβ (7 αποκρούσεις). Από την άλλη η Λαμία δεν έκανε καμία τελική.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Νάτχο σούταρε από μακριά με τον Σαράνοβ να αποκρούει και τους Σολδάνο και Γκερέρο να μην προλαβαίνουν την επαναφορά.

Στο 9’ ο Τσιμίκας εκτέλεσε κόρνερ, ο Μασούρας έπιασε κεφαλιά με τον Σαράνοβ να μπλοκάρει πάνω στη γραμμή.

Στο 18’ ο Σολδάνο έκανε ένα ωραίο μακρινό σουτ αλλά πέρασε εκτός. Τρία λεπτά μετά, ο Μασούρας σούταρε με δύναμη αλλά ο Σαράνοβ του είπε «όχι».

Στο 30’ ο Γκερέρο έβγαλε μπαλιά προς την περιοχή, αυτή έφτασε στον Τσιμίκα, αλλά το σουτ που έπιασε πέρασε εκτός.

Στο 32’ μετά από φάουλ του Μασούρα, ο Σολδάνο έπιασε κεφαλιά με τον Σαράνοβ να αποκρούει.

Στο 40’ ύστερα από πάρα πολύ ωραία ενέργεια του Σολδάνο που απέφυγε δύο παίκτες, σέντραρε για τον Γκερέρο, αλλά ο γκολκίπερ της Λάρισας απέκρουσε.

Στο 42’ ο Γκερέρο μετά από προσποίηση σούταρε με τον Σαράνοβ να μπλοκάρει.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μασούρας μπήκε από αριστερά, αλλά σούταρε άστοχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λαμία στην πρώτη της τελική σκόραρε.

Στο 50’ ο Τσιμίκας γέμισε προς την πριοχή για τον Γκερέρο, αλλά ο Πλιάτσικας πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεσή του, ο Σαράνοβ μπλόκαρε την κεφαλιά του Σολδάνο.

Στο 52’ η Λαμία στην πρώτη της τελική στο ματς άνοιξε το σκορ. Ύστερα από σέντρα του Σκόνδρα, ο Επστάιν έκανε το σουτ και ο Τομάς από κοντά πλάσαρε για το 0-1.

Αμέσως μετά, ο Νάτχο έκανε ένα δυνατό σουτ με τον Σαράνοβ να διώχνει.

Μετά το γκολ, ο Μαρτίνς προχώρησε σε διπλή αλλαγή. Ποντένσε και Φορτούνης πέρασαν αντί των Γκερέρο και Μπουχαλάκη. Έτσι, ο Νάτχο πέρασε στα χαφ και ο Φορτούνης δεκάρι.

Στο 62’ μετά από πλασέ του Φορτούνη, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Πλιάτσικα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κομίνης δεν έδωσε πέναλτι!

Στο 64’ ο Σαράνοβ έκανε ακόμη μια απόκρουση σε «σκαστή» κεφαλιά του Σολδάνο μετά από κεφαλιά του Μασούρα.

Στο 69’ ο Φορτούνης μπήκε από δεξιά, έκανε παράλληλη σέντρα για τον Μασούρα, αλλά στην κενή εστία δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα.

Λίγες στιγμές μετά, ο Γκιλιέρμε πλάσαρε με τον Σαράνοβ να διώχνει με το πόδι.

Στο 77’ ο Φορτούνης έδωσε στον Χασάν, αλλά ο τελευταίος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 81’ μετά από φάουλ, πρώτα ο Σισέ και στη συνέχεια ο Μασούρας δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ποντένσε σούταρε από πλάγια, με τον Πλιάτσικα να αποκρούει, ενώ ο Σαράνοβ στη συνέχεια απέκρουσε σουτ του Φορτούνη.

Στο 85’ ο Ποντένσε μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Ασίγκμπα. Ο Κομίνης έδωσε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Φορτούνης με τον Σαράνοβ να πέφτει σωστά στην δεξιά του γωνία και να διώχνει.

Πλέον ο Ολυμπιακός μένει έξω και από αυτόν το στόχο του και έτσι κοιτά να εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα που θα του δώσει το «εισιτήριο» για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Λοντίγκιν, Κούτρης, Τσιμίκας, Μιράντα, Σισέ, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (56’ Φορτούνης), Γκερέρο (56’ Ποντένσε), Μασούρας, Νάτχο, Σολδάνο (66’ Χασάν)

Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Ασίγκμπα, Καρυπίδης, Πλιάτσικας, Σκόνδρας, Μπεχαράνο (80’ Βασιλαντωνόπουλος), Μπλάζιτς (67’ Μπουλούλης), Ασούμπρε (58’ Ρόμανιτς), Τομάς, Επστάιν, Καραμάνος