Θύμισε Σουπερλίγκ η Μπουντεσλίγκα

Η αυλαία της δεκάτης τέταρτης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα έκλεισε με δύο αγώνες.

Στον πρώτο αγώνα η Μάινζ υποδέχτηκε το Αννόβερο σε ένα ματς που θύμισε κάτι από Ελλάδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με τον Γουέηνταντ. Οι γηπεδούχοι φτάσαν στην ισοφάριση στο 89ο λεπτό με ένα πέναλτι εφεύρεση του διαιτητή που δεν δέχτηκε καν την ένσταση του Αννοβέρου για να συμβουλευτεί το VAR.

Στον δεύτερο και τελευταίο αγώνα η Γκλάντμπαχ υποδέχτηκε την Στουτγκάρδη και καθάρισε το παιχνίδι στο τελευταίο 20λεπτο. Το σκορ άνοιξε ο Ραφαέλ στο 69′ με τον Νουχάους να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 77′. Το τελικό 3-0 το έγραψε ο άτυχος Γάλλος δεξιός οπισθοφύλακας Παβάρντ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.