Τη γλίτωσε στο τέλος η Αμιάν

Χωρίς νικητή αναδείχθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Μαρσέιγ και την Αμιάν, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η Αμιάν αν και γλίτωσε την ήττα στο τέλος, παραμένει στη 19η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος με μόλις 23 βαθμούς. Αντίθετα, η Μαρσέιγ είναι σταθερά δεύτερη με 56 βαθμούς, πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Σανσόν, έπειτα από πάσα του Στρόουτμαν, άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους.

Ο Παγιέ στο 57ο λεπτό, μετά από ασίστ του Σανσόν, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 83’ με το εύστοχο πέναλτι του Γκιρασι. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκόντος σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Κίτρινες: Αμαβί, Μονκοντουιτ, Παγιέ, Καλαμπρεσι

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σαρ (77’ Σακάι), Καμαρα, Γκονθάλεθ, Αμαβί, Στρόουτμαν, Ρονγκιερ, Ζερμέν, Σανσόν (94’ Λόπεζ), Παγιε (80’ Τοβάν), Μπενεντέτο

Αμιάν: Γκάρτνερ, Καλαμπρεσι, Οπόκου, Σετζού, Αλεσάμι, Μονκοντουιτ (71’ Μπλιν), Ζούνγκου, Ντιαμπατέ (80’ Γκόντος), Κακουτά, Μπενζα (62’ Ακολό), Γκιρασι