Τη νίκη της Σίτι, πανηγύρισε και ο Ολυμπιακός

Η Μάντσεστερ Σίτι αν και βαθμολογικά αδιάφορη, διέλυσε τη Μαρσέιγ στέλνοντας τον Ολυμπιακό στους ”32” του Γιουρόπα Λιγκ

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Μαρσέιγ με σκορ 3-0 στο Ετιχάντ, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αν και βαθμολογικά αδιάφορη, αφού είχε κλειδώσει την πρωτιά στον όμιλο, η Σίτι έδειξε πολύ επιθετικό πρόσωπο και με την άνετη της νίκη κόντρα στους Γάλλους, έκανε ”δώρο” στον Ολυμπιακό το εισιτήριο των ”32” του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο Γ. Καραϊσκάκης με 0-2 από την Πόρτο, όμως η νίκη της Σίτι ήταν αρκετή για να συνεχίσει το Ευρωπαϊκό του ταξίδι.

Σκόρερ του αγώνα ήταν οι Τόρρες, Αγκουέρο και Στέρλινγκ.

Ο αγώνας :

Στο 12′ λεπτό ο Γκουντογκάν βρήκε τον Λαπόρτε μέσα στην περιοχή. Ο Γερμανός έκανε μια εξαιρετική κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε χιλιοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ματαντά.

Στο 30′ ο Παγιέ βγήκε τετατέτ και νίκησε τον Στέφεν, όμως το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο έμπειρος φορ των φιλοξενούμενων πήρε τη μπάλα από θέση οφσάιντ.

Στο 42′ λεπτό η Μαρσέιγ απείλησε ξανά. Ο Σαμσόν πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ στον αέρα, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την δεξιά δοκό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μαρσέιγ συνέχισε να κυνηγάει το γκολ.

Μόλις τρία λεπτά μετά την επανέναρξη του αγώνα, η Σίτι άνοιξε το σκορ. Ο Μαχρέζ πάτησε μέσα στην περιοχή και ο Ζερμέν στην προσπάθεια του να απομακρύνει έβγαλε τετατετ τον Τόρες, ο οποίος νίκησε τον Μανταντά και έκανε το 1-0.

Στο 65′ λεπτό ο Γουόκερ έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Μανταντά ήταν σωστά τοποθετημένος και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 77′ λεπτό η Σίτι διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Ακέ πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, έπειτα από καλά εκτελεσμένο κόρνερ με τον Μανταντά να αποκρούσει, όμως ο Αγκουέρο εκμεταλλεύτηκε την αστάθεια του τερματοφύλακα και έκανε το 2-0.

Στο 90′ λεπτό ο Στέρλινγκ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Ο Άγγλος φορ βρέθηκε απέναντι σε κενή εστία έπειτα από λάθος συνεννόηση του Μανταντά και της άμυνας, και έκανε το τελικό 3-0.

Σκόρερ: 48′ Τόρρες, 77′ Αγκουέρο, 90′ Στέρλινγκ

Κίτρινες: 39′ Γκεγιέ

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Στέφεν, Γκαρσία (28′ Στόουνς), Λαπόρτε, Γουόκερ, Έικε, Γκουντογκάν (45′ Στέρλινγκ), Φερναντίνιο, Μπερνάντο Σίλβα, Μαχρέζ (67′ Αγκουέρο), Φόντεν, Τόρρες

Μαρσέιγ (Βίλας-Μπόας): Μανταντά, Ναγκατόμο, Αλβάρο, Μπαλέντι, Σακάι, Καμαρά (67′ Κονζιέ), Σανσόν, Γκεγιέ (75′ Στρούτμαν), Ζερμέν (76′ Ακέ), Παγιέ (67′ Κουισάνσε), Τοβέν (76′ Μπενεντέτο)