Το αφεντικό της πόλης η Λάτσιο

Πήρε το «Derby della Capitale» η Λάτσιο καθώς νίκησε με 3-0 την Ρόμα στο «Ολίμπικο» στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του Ιταλικού Πρωταθλήματος .

Στα πρώτα λεπτά η Λάτσιο μπήκε πιο δυναμικά απειλώντας τον Όλσεν μόλις στο 2΄ με το πλασέ του Κορέα. Στην συνέχεια η Ρόμα προσπάθησε να πιέσει χωρίς αποτέλεσμα. Οι Λατσιάλοι είχαν το πάνω χέρι άνοιξαν το σκορ στο 12΄με τον Καισέδο με το ψύχραιμο πλασέ του στην κενή εστία, έπειτα από την πάσα του Κορέα.

Μετά το γκολ η Ρόμα απείλησε στο 23΄ με το σουτ του Τζέκο, αλλά ο Στρακόσα έπεσε στη γωνία του και έσωσε την αμάδα του από την ισοφάριση. Όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Ντι Φραντζέσκο ανέβασε την  απόδοσή της και προσπαθούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες προϋποθέσεις. Ενώ η Λάτσιο διαχείριση δυνάμεων και περίμενε να εκμεταλλευτεί τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις.

Στην επανάληψη η Ρόμα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα απειλώντας στο 47΄με τον  Τζανιόλο όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στην συνέχεια του αγώνα η Ρόμα αύξησε την πίεση της πραγματοποιώντας σπουδαίες ευκαιρίες με τον Τζέκο και τον Πελεγκρίνι.

Η ομάδα του Ιντζάγκι στο 73΄ έκανε το 2-0 από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιμόμπιλε- ο οποίος είχε μόλις εννέα λεπτά που είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο- παρόλο που ο Όλσεν έπεσε στην σωστή γωνία. Οι Λατσιάλι μετά το γκολ πάτησαν το γκάζι και σημείωσαν το 3-0 στο 89΄ με τον Κατάλντι. Η Ρόμα δεν  είχε τον Μανωλά στην σύνθεσή της, αποβλήθηκε ο Κολάροφ στο 90′ με 2η κίτρινη κάρτα.

Νωρίτερα, η Μίλαν πέτυχε δύσκολο τρίποντο κόντρα στην Σασουόλο χάρις το αυτογκόλ του Λιρόλα στο 35΄. Οι ροσονέρι πέρασαν την συμπολίτισσα Ίντερ και σκαρφάλωσαν στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η Έμπολι κόλλησε στην ισοπαλία 3-3 με την Πάρμα, σε ένα ματς για γερά νεύρα τα γκολ της αναμέτρησης τα πέτυχαν στο 19’ Ντελ’ Όρκο, στο 59’ πεν. Καπούτο, στο 91’ αυτ. Μ. Άλβες – στο 13’ Τζερβίνιο, στο  45+1’ Ριγκόνι,στο  82’ Μ.Άλβες.