Το ήθελε περισσότερο ο Πανιώνιος, “βαριά άρρωστος” ο Ατρόμητος

Ο Πανιώνιος επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου στη Νέα Σμύρνη, για την 21η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Οι “κυανέρυθροι” ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη από ότι οι φιλοξενούμενοι και κατάφεραν να τη πάρουν με το γκολ του Σταυρόπουλου (75′).

Μετά από 8 σερί ήττες, ο Ιστορικός πήρε σημαντικό τρίποντο, στην προσπάθεια που κάνει για να σωθεί και έφτασε στο -1 από τον προτελευταίο Παναιτωλικό. Από την άλλη οι Περιστεριώτες δέχτηκαν την δεύτερη σερί ήττα τους και παρέμειναν εκτός 6αδας και πλέι οφ (26β).

Ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα και πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε τον Ατρόμητο, σε δύο περιπτώσεις.

Αρχικά στο 4ο λεπτό ο Εμμανουηλίδης με κεφαλιά, ανάγκασε τον Μέγερι σε μια εντυπωσιακή απόκρουση και στο επόμενο λεπτό πάλι με κεφαλιά, αυτή τη φορά του Αραμπούλι, ο Καχίλα έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Μετά το 15λεπτο ο Ατρόμητος ισορρόπησε και παράλληλα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, οι «κυανέρυθροι» κυνήγησαν το γκολ, όμως στο 41’ το σουτ του Οικονομίδη έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Μέγερι.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0, με τον Πανιώνιο να είανι καλύτερος και με περισσότερες τελικές προσπάθεις, σε αντίθεση με την ομάδα του Περιστερίου που είχε μηδέν.

Στο δεύτερο μέρος,  οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ανώτεροι στον αγώνα, με τον Ατρόμητο να είναι κακός στη δημιουργία και να μην μπορεί να κρατήσει τη μπάλα.

Στο 60ο λεπτό ο Πανιώνιος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Σταυρόπουλος πήρε την κεφαλιά, με τον Μέγερι να διώχνει δύσκολα τη μπάλα που βρήκε στη συνέχεια στο δεξί δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Εμμανουηλίδης σούταρε δυνατά από κοντά, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ούγγρου τερματοφύλακα.

Στο επόμενο λεπτό ο Ιστορικός έφτασε στο γκολ με τον Ρέντζα, όμως μετά από …διαβούλευση 8 λεπτών(!) και με τη βοήθεια του VAR, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 72’ ο Ενσικουλού έχασε μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, όταν από διαγώνια θέση από τα δεξιά, ο εξτρέμ των Περιστεριωτών βρέθηκε απέναντι από τον Κότνικ, όμως σούταρε άσχημα και την έστειλε άουτ.

Στο 75ο λεπτό οι «κυανέρυθροι» βρήκαν δίχτυα με τον Σταυρόπουλο. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά από την άμυνα του Ατρομήτου και ο Μανούσος προσπαθώντας να διώξει τη μπάλα με το κεφάλι, την έστειλε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο νεαρός αμυντικός του Πανιωνίου, με κεφαλιά, νίκησε τον Μέγερι, ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Στη συνέχεια το σκληρό παιχνίδι και οι αρκετές διακοπές δεν λειτούργησε υπέρ του Ατρομήτου, ώστε να προσπαθήσει να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.

Αντιθέτως στο 88ο λεπτό μετά από αντεπίθεση ο Εμμανουηλίδης  επιχείρησε το δυνατό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τον Πανιώνιο να παίρνει μεγάλη νίκη με 1-0 επί του Ατρομήτου.

Κίτρινες: Ντομίνγκες, Αραμπούλι, Κόρμπος, Κιάκος – Βέλλιος, Χάρισης, Μανούσος

Πανιώνιος (Παπαβασιλείου): Κότνικ, Παπανικολάου, Ρέντζας (88’ Παπαγεωργίου), Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Οικονομίδης, Κόρμπος, Λυμπεράκης (88’ Σαραμαντάς), Κιάκος, Εμμανουηλίδης (97’ Δούμτσιος), Αραμπούλι

Ατρόμητος: Μέγιερι, Γκάλο, Στρούγγης, Καχίλα, Ταλόσα (46’ Κατράνης), Χαρίσης, Μπουσούλατζιτς, Ούμπιδες (58’ Ανδρούτσος), Ενσικουλού (73’ Γιακουμάκης), Μανούσος, Βέλλιος