Το λονδρέζικο ντέρμπι “βάφτηκε” μπλέ

Η Τσέλσι κέρδισε την Φούλαμ με 2-0 στο Στάνφορντ Μπριτζ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο Πέντρο και ο Λόφτου Τσικ ήταν οι δύο σκόρερ που κέρδισαν το τρίποντο στο «μπλε», φτάνοντας έτσι στην τρίτη θέση με 31 βαθμούς και κατέδειξαν πως το Λονδίνο είναι “μπλε”.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παραμένουν τελευταίοι στο βαθμολογικό πίνακα με 8 πόντους, γεγονός που δυσχεραίνει ακόμα περισσότερο την υπάρχουσα κατάσταση.

Με το δεξί του ξεκίνησε το ματς του Τσέλσι, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Πέδρο άνοιξε το σκορ, όταν έγινε δεκτός της μπάλας από τον Κάντε, ο Ισπανός έκανε την παραμικρή και έστειλε το μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το γκολ και οι δύο ομάδες δεν είχαν ευκαιρίες και το ρυθμό έπεσε, με την μοναδική ευκαιρία να είναι για το Τσέλσι λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 43 ‘ο Ζιρου με προβολή έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, αφού ο Ρίκο σταμάτησε το παιχνίδι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες ανέβηκαν ρυθμούς και στον 49 ο Πέδρο προσπάθησε να νικήσει τον Σέρχιο Ρίκο, με σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας απομακρύνθηκε.

Η πρώτη καλή στιγμή για το Φούλαμ ήταν στο 54 ‘, όπου ο Κρίστι έκανε ένα κεντρικό άκρο από την δεξιά πλευρά, αλλά ο Ρέντιγκερ απομακρύνθηκε.

Στο 60 ‘τα “μπλέ” κέρδισαν το φάουλ σε καλό σημείο με τον Μάρκο Αλόνσο, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο συμπατριώτης του γκολκίπερ της Φουλάμ, Σέρχιο Ρίκο, μπλοκάρε σταθερά.

Δέκα λεπτά αργότερα μια μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Αζαρ μπίκε στην περιοχή, αλλά ο Σέρχιο Ρίκο απομακρύνεται, όμως ο Μοράτα πήρε το ριμπάουντ, αλλά από την πλάγια θέση απέτυχε.

Λίγο πριν το τέλος του 82 η ομάδα του Σάρι κλείδωσε τη νίκη με τον Λοφτού Τσίκ. Μια ωραία ομαδική προσπάθεια των “μπλε” με επτά πάσες. Από τον Πέδρο, στον Λόφτου Τσικ, ο οποίος νίκησε τον Σέρχιο Ρίκο με πλασέ εντός περιοχής, κάνοντας το τελικό 2-0.

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Αλόνσο (78′ Τζαπακόστα), Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς (67′ Λόφτους – Τσικ), Πέδρο, Ζιρού (70′ Μοράτα), Αζάρ

Φούλαμ: Σέρχιο Ρίκο, Κρίστι, Οντόι, Μόουσον, Λε Μαρσάντ, Σερί, Τσέιμπερς, Γιοχάνσεν (46′ Αγιτέ), Κέιρνι (76′ Κεμπάνο), Μίτροβιτς, Σεσενιόν (46′ Καμαρά)