Το πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε η Εθνική Νέων

Την ήττα από την Τσεχία με 3-1 γνώρισε η Εθνική Νέων Κ19 στην σημερινή τρίτη αναμέτρηση του δεύτερου όμιλου του Elite Round στο Λόφμπορο της Αγγλίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και προηγήθηκε, δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Τσεχίας και το όνειρο του τελικού σταμάτησε, αφού τερμάτισε δεύτερη στον όμιλο πίσω από τους Τσέχους.

Με αυτή τη νίκη η Τσεχία πήρε το εισιτήριο για την τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της αντίστοιχης ηλικιακής κατηγορίας και σε συνδιασμό της ισοπαλίας με 2-2 των Άγγλων με τους Δανούς θα παίξουν στα τελικά του Euro στην Αρμενία.

Φανέλα βασικού πήραν οι Αντώνης Γαϊτανίδης (στην πρώτη του συμμετοχή στην αρχική ενδεκάδα) και Μάριος Τσαούσης, ενώ αντίθετα στον πάγκο έμειναν οι Γιάννης Μιχαηλίδης και Γιώργος Λιάβας.

Ο Εμμανουηλίδης μόλις στο 10’ μετα την ασίστ του Σέχου βρήκε δίχτυα και έβαλε μπροστά στο σκορ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Οι Τσέχοι όμως λίγα λεπτά αργότερα στο 27’ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ζλατοχλάβεκ για το 1-1.Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο 60’ η Τσεχία έκανε το 2-1 με τον Χεζούσκι λίγα λεπτά αφότου είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, μετά από ασίστ του Ζλατοχλάβεκ που από σκόρερ έγινε δημιουργός.

Η Ελλάδα δεν σταμάτησε να πιέζει παρά το γεγονός ότι ήταν πόσο στο σκορ και ο Τσαούσης στο 77’ είχε το πρώτο δοκάρι της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι στο 86’ είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς όπως ο Κεπλ από την άσπρη βούλα αστόχησε, παραμένοντας έτσι το σκορ 2-1.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης στο 90’+5’ έδειξε πάλι την άσπρη βούλα και αυτή την φορά με εύστοχη εκτέλεση ο Χέιντερνεϊχ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μανδά, για το τελικό 3-1.

Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Νικοπολίδη, ο κίπερ της Εθνικής τραυματίστηκε στον ώμο και τη θέση του πήρε ο Μανδάς, ο μικρότερος στην αποστολή.

Σκόρερ: 27′ Ζλατοχλάβεκ, 60′ Χεζούσκι, 90+5′ Χέιντερνεϊχ / 10′ Εμμανουηλίδης

Τσεχία: Κόβαρ, Μίκα, Χαϊντενραϊχ, Ζίμα, Φουκάλα, Σλαμένα, Ματσάτσεκ, Όστρακ(46’ Χεζούτσκι) , Σουλτς(80’ Σόλιλ), Κονοπάσεκ(80’ Χένιγκ), Ζλατοχλάβεκ (62′ Κεπλ)

Αναπληρωματικοί: Βικλίτσκι, Χούσεκ, Κρούνερτ, Σέλναρ, Σνάιντρ

Ελλάδα: Νικοπολίδης(31’ Μανδας), Λύρατζης, Αντζουλάς(69’ Μιχαηλίδης) , Διαμάντης, Τσαούσης, Τσιγγάρας, Μπότος, Μελιόπουλος(39’Νεοφυτίδης), Γαϊτανίδης(69’ Γκαργκαλατζίδης), Εμμανουηλίδης, Σέχου

Αναπληρωματικοί: Κλαϊντί, Βρακάς, Τζήμας, Λιάβας