Το σήκωσε στη Ρωσία η Ζενίτ

Τη νίκη με 3-1 πήρε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 28η αγωνιστική του Ρωσικού πρωταθλήματος, στην οποία έγινε και η απονομή του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30ο λεπτό με τον Ομπλιάκοφ, για να ισοφαρίσει 8 λεπτά αργότερα η Ζενίτ με τον Ντριούσι.

Ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί. Στο 62’ προηγήθηκε με τον Ριγκόνι και στο 86ο λεπτό, ξανά ο Ντριούσι διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Μάλιστα και στα 3 γκολ, την ασίστ έδωσε ο Τζιούμπα.

Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης είναι φυσικά ήδη πρωταθλήτρια με 61 βαθμούς, έναντι 52 της Λοκομοτίβ Μόσχας με 2 αγωνιστικές να απομένουν. Αυτό είναι το 6ο πρωτάθλημα της ιστορίας της (5ο ως πρωταθλήτρια Ρωσίας, έχοντας ακόμη ένα Σοβιετικής Ένωσης) και πρώτο μετά το 2015.

Από την άλλη, η ΤΣΣΚΑ βρίσκεται στην 5η θέση, την τελευταία που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ, ισοβαθμώντας στους 45 βαθμούς με την Άρσεναλ Τούλα, έναν βαθμό πίσω από την 4η Σπαρτάκ Μόσχας.