Τον “σκότωσε” με τα τρίποντα

Η ΑΕΚ άλωσε το Περιστέρι με όπλο της το 16-35 τρίποντα και έκανε το break to break με 71-79.

Οι πρωταγωνιστές του ματς από πλευράς του ΓΣΠεριστεριού ήταν οι Μπέντιλ με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Βασιλόπουλος με 15 πόντους.

Για την Βασίλισσα, ο Γιόρκ με 8-13 τρίποντα με 28 πόντους και ο αρχηγός της, Ντούσαν Σάκοτα με 6-10 τρίποντα και 23 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με 8 σερί πόντους του Γιόρκ πήρε προβάδισμα στο σκορ με 8-3 στα τέσσερα πρώτα λεπτά. Στην συνέχεια το Περιστέρι ισορρόπησε και πήρε το δεκάλεπτο με 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι με πολύ πάθος, διάθεση και όπλο τα ριμπάουντ(22-8) έφτασε την διαφορά στο +13(36-23). Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό στο τρίποντο και μείωσε στο τελικό 39-32.

Ο ρυθμός που είχε βρει η Ένωση έξω από την γραμμή των 6.75 έδωσε ώθηση και στην άμυνα που δέχτηκε μόλις 13 πόντους ενώ σκόραρε 27!(52-59)

Η τελευταία περίοδος ήταν ένα δεκάλεπτο run n’gun καθώς οι δύο ομάδες σούταραν πολύ αλλά το κλειδί του παιχνιδιού ήταν το σχήμα με τρεις κοντούς της Ένωσης που έδιναν μόνο τρίποντα στο Περιστέρι. Στο τέλος δεν ήρθε κάποια αλλαγή και το ματς έληξε με το 71-79.

Δεκάλεπτα: 18-17, 39-32, 52-59, 71-79

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 9, Βασιλόπουλος 15 (2), Γκρέι 7 (1/5 τρίποντα), Αγραβάνης 3 (1), Καράμπελας 7 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μουράτος 5, Φιλιππάκος, Μπεντίλ 17 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Ντάνιελ 4, Σταυρακούκας, Κάλαχαν 2, Φλέμινγκς 2

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2 (12 ασίστ), Γιαννόπουλος 5 (1/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τζέιμς 5 (1), Εμπάκουε 4, Γιορκ 28 (8/13 τρίποντα, 2/4 δίποντα, 3 κλεψίματα), Μωραΐτης, Σάκοτα 23 (6/10 τρίποντα, 1/5 δίποντα), Τσαλμπούρης, Χάντερ 6, Ρογκαβόπουλος 4, Θίοντορ 2 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)