Με τρομερό Γκόμεζ πήρε το διπλό η Αταλάντα

Ματσάρα στο Τορίνο, MVP ο Γκόμεζ στο διπλό της Αταλάντα, πέτυχε ένα γκολ και μοίρασε δύο ασίστ.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Αταλάντα στην έδρα της Τορίνο με 2-4. Ματσάρα με 5 γκολ στο ημίχρονο (2-3), κορυφαίος για την Αταλάντα ο Γκόμεζ, σκόραρε και μοίρασε ασίστ, στη 2η αγωνιστική της Serie A. Η Αταλάντα έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, καθώς εκκρεμεί η αναμέτρηση απέναντι στη Λάτσιο, για την πρώτη αγωνιστική.

Η Τορίνο μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Μπελότι. Οι παίκτες της Αταλάντα ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν άμεσα να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 14′, με τον Γκόμεζ, ύστερα από ασίστ του Ζαπάτα.

Η Αταλάντα κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή και στην συνέχεια έφτασε στην ανατροπή. Στο 21′ ο Γκόμεζ από σκόρερ έγινε δημιουργός και βρήκε ωραία τον Μουριέλ, που βρέθηκε αφύλακτος μέσα στην περιοχή και με πλασέ σκόραρε για το 1-2. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε τρίτο τέρμα (1-3) στο 42′ με τον Χάτεμπουρ μετά από νέα ασίστ του Γκόμεζ. Η Τορίνο ωστόσο μπήκε και πάλι στο παιχνίδι, στο επόμενο λεπτό (43′) μειώνοντας σε 2-3 με το δεύτερο τέρμα του Μπελότι.

Όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, έτσι άνοιξε το δεύτερο για την ομάδα του Γκασπερίνι. Η Αταλάντα έφτασε στο 2-4 στο 54ο λεπτό, με σκόρερ τον Ντε Ρον. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με το σκορ να παραμένει έως την λήξη της αναμέτρησης.

Τορίνο: Σιρίγκου, Ρίνκον (Σέγκρε 80′), Ενκουλού, Μπρέμερ, Μούρου, Μεϊτέ, Μπερενγκουέρ (Βέρντι 64′), Βοϊβόντα, Ζάζα (Μιλίκο 74′), Λινέτι (Λούκιτς 64′), Μπελότι.

Αταλάντα: Σπορτιέλο, Τολόι, Κάλνταρα (Παλομίνο 46′), Γκόσενς (Μόγιτσα 84′), Φρέουλερ, Ντε Ρον, Χάτερμπουρ, Σουτάλο, Γκόμεζ (Πάσαλιτς 85′), Ζαπάτα (Λάμερς 85′) Μουριέλ (Μαλινόφσκι 64′).