Τότεναμ-Λίβερπουλ: Χωρίς νικητή στο Λονδίνο

Η Τότεναμ έβαλε stop στη Λίβερπουλ και την απομάκρυνε τρεις βαθμούς από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Για την 18η αγωνιστική της Premier League, η Τότεναμ έμεινε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στη Λίβερπουλ και άφησε την ομάδα του Μέρσεϊσάιντ τρεις βαθμούς πίσω από την Μάντσεστερ Σίτι.

Οι “Reds” μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο απειλούσαν μόνο με μακρινά σουτ.

Στην πρώτη καθαρή ευκαιρία της αναμέτρησης η Τότεναμ πήρε κεφάλι στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα, στο 13ο λεπτό ο Εντομπελέ βρήκε τον Χάρι Κέιν στην περιοχή και ο Άγγλος με υπέροχο τελείωμα δεν έδωσε περιθώρια αντίδρασης στον Άλισον.

Οι «Πετεινοί» αναθάρρησαν μετά το γκολ και ο Σον έχασε σημαντική ευκαιρία για να διευρύνει το προβάδισμα τους. Ο Κέιν είδα την κίνηση του Σον, πάσαρε στον Κορεάτη όμως αυτός έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία της Λίβερπουλ.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 30ο λεπτό. Ο Σον έβγαλε την σέντρα στο σημείο του πέναλτι, ο Άλι έκανε  το σουτ όμως δεν βρήκε στόχο.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Λίβερπουλ βρήκε τον δρόμο για την ισοφάριση. Ο Ρόμπερτσον σέντραρε από τα αριστερά, ο Ζότα έκανε την κεφαλιά και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Η Λίβερπουλ έφτασε κοντά στην ανατροπή με τον Άρνολντ. Στο 43ο λεπτό, ο δεξιός οπισθοφύλακας της ομάδας του Μέρσεϊσάιντ σούταρε με τον Γιορίς να απομακρύνει με τα πόδια.

Η Τότεναμ μέσα σε διάστημα δύο λεπτών είδε ισάριθμες φορές τον Χάρι Κέιν να σπαταλά ευκαιρίες για να πάρει μπει μπροστά στο σκορ. Αρχικά, ο Άγγλος φορ με πλάσαρε σωστά τον Άλισον μετά την συνεργασία του Ντέιβις με τον Άλι και αμέσως μετά σε εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση.

Στην πρώτη της καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, στο 69′ η Λίβερπουλ έκανε την ανατροπή. Ο Άρνολντ σέντραρε από τα δεξιά και ο Ρόμπερτσον που έκανε κίνηση στην περιοχή νίκησε τον Γιορίς.

Η Τότεναμ δεν άργησε να βρει την απάντηση στο γκολ του Ρόμπερτσον και πέντε λεπτά αργότερα ο Σον έφερε το ματς στα ίσια. Η Τότεναμ έκανε ένα γέμισμα, ο Άλισον δεν υπολόγισε σωστά και ο Σον σε κενή εστία έκανε το 2-2.

H Λίβερπουλ έπαιξε με τη… φωτιά, καθώς ο Ρόμπερτσον αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 77′ και άφησε την ομάδα του για σχεδόν 20 λεπτά με έναν παίκτη λιγότερο.

Σκόρερ: 13′ Κέιν, 74′ Σον – 35′ Ζότα, 69′ Ρόμπερτσον

Κίτρινες: 20′ Κέιν, 28′ Έμερσον, 47′ Γουίνκς, 58′ Ντέιβις – 23′ Μόρτον, 84′ Κεϊτά, 85′ Κονατέ, 95′ Τσιμίκας

Κόκκινες: 77′ Ρόμπερτσον

Τότεναμ (Κόντε): Γιορίς,  Σάντσες, Ντάιερ, Έμερσον, Ντέιβις, Εντομπελέ (64′ Εντομπελέ), Γουίνκς, Σεσενιόν (86′ Ρεγκιουγίον), Άλι (81′ Λούκας), Σον, Κέιν

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Κονατέ, Μάτιπ, Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Κεϊτά, Μόρτον (60′ Φιρμίνο), Μανέ (82′ Τσιμίκας), Ζότα, Σαλάχ