Τουρνουά Ακρόπολις: Η Πολωνία νίκησε σε αγώνα θρίλερ την Τουρκία.

Η Πολωνία ύστερα από ένα ματς θρίλερ επικράτησε της Τουρκίας για την 2η αγωνιστική του τουρνουά Ακρόπολις.

Η Πολωνία επιβλήθηκε 87-86 της Τουρκίας σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη και με πολλές ανατροπές παιχνίδι για το τουρνουά AEGEAN Ακρόπολις.

Η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς με πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκε γρήγορα 7-1, έφτασε μέχρι και στο +18 (18-10), ενώ έκλεισε την περίοδο με τρίποντο του Λ. Κολέντα φτάνοντας στο 23-17. Οι Πολωνοί προηγήθηκαν με 26-19 στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, αλλά η αφύπνιση της Τουρκίας με πρωταγωνιστές Χαζέρ και Μαχμούτογλου οδήγησε σε ένα επί μέρους σκορ 2-16 που διαμόρφωσε το 28-35. Ένα 7-0 της Πολωνίας έφερε το ματς ξανά σε ισορροπία, για να διαμορφώσει το 35-38 του ημιχρόνου το τρίποντο του Κορκμάζ.

Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν έφτασε στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου στο +9 (36-45), που εξανεμίστηκε σε ένα τρίλεπτο με διαδοχικά τρίποντα του Σοκολόφσκι (52-51). Ο Οσμάν, που δεν είχε αγωνιστεί στο πρώτο ημίχρονο, έδωσε ανάσες στην Τουρκία (54-58), όμως η Πολωνία με άξονα τον Πονίτκα που πέτυχε ένα απίθανο γκολ-φάουλ στην εκπνοή έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά, 63-59.

Το τρίποντο του Σελ στο 1:30 για τη λήξη «έγραψε» το 80-73, αλλά με ένα τρίποντο του Σανλί και ένα καλάθι και φάουλ του Οσμάν το παιχνίδι έφτασε στον πόντο, 80-79, με 54’’ να απομένουν. Ο Σελ με ένα ακόμη τρίποντο στα 33’’ έφερε την Πολωνία στο 83-79, για να απαντήσει ο Οσμάν με τρεις βολές (83-82) στα 14’’.

Ο Πονίτκα δεν λάθεψε από τη γραμμή για το 85-82 στα 12’’, αλλά δύο βολές του Οσμάν και η λάθος επαναφορά του Σενκ επέτρεψαν στον Λάρκιν να βάλει μπροστά την Τουρκία, 85-86, με 8,1’’ για το τέλος. Η ασίστ του Πονίτκα στον Μπαλτσερόφσκι έφερε το 87-86 στα 2,9’’ και το καλάθι του Κορκμάζ ήταν εκτός χρόνου.

Δεκάλεπτα: 23-17, 35-38, 63-59, 87-86